Nejnovější zprávy: Deník uprchlice. Setkání s rodinou! Ale jak slavit, když umírají lidé? Krása flanelu! Vybrali jsme TOP 100 fotografií ze soutěže Ukaž flanel!

Společnost

Archeologové budou rok zkoumat Nové Lauby, pak se začnou stavět byty

Zhruba roční záchranný archeologický průzkum začne 15. září v centru Ostravy v lokalitě Nové Lauby, kde by měl do roku 2023 stát nový bytový dům s 85 byty.

Archeologové začali Nové Lauby zkoumat v roce 2017 (Foto: archiv)

Nový bytový dům se bude stavět na stávající parkovací ploše mezi ulicemi Velkou, Muzejní, Pivovarskou a prodlouženou Dlouhou.

"Projekt Nových Laubů patří mezi ty klíčové, kterými se Ostrava zabývá. Archeologický průzkum představuje další a nezbytný krok ke stavbě," uvedla investiční náměstkyně ostravského primátora Zuzana Bajgarová.

Archeologové dosud v letech 2017 a 2018 prozkoumali přední část u Velké ulice. Teď budou zkoumat zbývající část lokality, kde se dříve nacházely dvory a hospodářské zázemí měšťanských domů. Očekává se, že by mohly být odkryty nejzajímavější historické nálezy.

Nové Lauby jsou po Masarykově náměstí nejhodnotnější ostravskou archeologickou lokalitou. Velká ulice totiž byla nejdůležitější městskou komunikací, která od středověku až do 19. století představovala hlavní přístupovou cestu na náměstí. Význam místa upadl, až se vznikem městského bulváru, ulice 28. října.

Dosavadní průzkum odkryl základy renesančních i novějších staveb a sklepení. Většinu nálezů tvořily zlomky keramických nádob z 13. a 15. století, ale našly se i kamenné prvky z původní zástavby.

Aktuální fázi archeologického průzkumu bude realizovat sdružení NPÚ – Ostravské komunikace, a to za cenu 30,7 milionu korun.

Byty postaví město, nebo soukromý investor

Na průzkum v příštím roce naváže stavba nového objektu s nájemními byty, jejímž investorem bude buď soukromý subjekt, který bude respektovat nastavené podmínky, nebo město, které pracuje na dalších stupních projektové dokumentace.

Nabídky na pozemek o výměře 3 188 m2, pro který je zpracována dokumentace pro územní rozhodnutí a architektonická studie vypracovaná společností "Znamení čtyř-architekti", lze podávat do 31. října.

Novostavba obytného bloku má mít celkem 85 bytů, 174 parkovacích míst v podzemních garážích i parter s obchodními prostory. Kompletní Nové Lauby by měly být otevřeny začátkem roku 2023.

Vzhledem k zahájení archeologického průzkumu v lokalitě v sobotu 14. září skončí možnost krátkodobého parkování.

"Omlouváme se řidičům za komplikace, je to ale nutný krok. Parkování nabídne prostor Černé louky, kde jsme právě z tohoto důvodu v letošním roce navýšili kapacity," doplnila náměstkyně primátora.

Nová stání město vytvořilo na ploše po zdemolované bývalé tržnici.