Nejnovější zprávy: Panenky, se kterými si hrály naše maminky a babičky. Zámek hostí unikátní výstavu ​Harenda baví degustacemi i českou kuchyní v moderním pojetí

Kultura

Archivy vydaly svědectví – úředníkem vítkovické radnice byl i K. H. Frank

​Na Dni Vítkovic!!! byla v pátek 9. září představena publikace s názvem Vítkovická radnice – cihelná architektura mezi novogotikou, secesí a železem, jež detailně mapuje 120letou historii vítkovického radničního objektu.

Foto: Lenka Gulašiová

„Do prací na přípravě publikace, které trvaly bezmála rok, byl zapojen poměrně rozsáhlý tým lidí, patriotů a příznivců Vítkovic společně s odborníky. Ten vytvořil dílo, jež nemá v minulosti obvodu obdoby. Naprosto detailně totiž mapuje dějiny vítkovické radnice a představuje také osobnosti, které s ní byly v průběhu uplynulých dvanácti desetiletí spjaty,“ říká starosta Vítkovic Richard Čermák.

Upřesňuje, že autory textů publikace jsou Antonín Barcuch, Jarmila Burešová, Petr Lexa Přendík, Martin Strakoš a Ondřej Štarman. Historické snímky se podařilo získat v Archivu Vítkovice, Archivu města Ostravy a vídeňském archivu, v Knihovně města Ostravy, Ostravském muzeum a také u soukromých sběratelů, současnou podobu radnice zaznamenal Roman Polášek.

„Právě díky velkému nasazení všech zúčastněných se podařilo získat cenné informace do té doby ukryté v archivech i unikátní obrazový materiál, jehož mnohé části ještě nebyly nikdy publikovány,“ zdůrazňuje Richard Čermák.

Čtenáři mohou například vůbec poprvé spatřit původní návrh radnice, který nakonec nebyl realizován, a jehož autorem je architekt Hans Ulrich, seznámit se se všemi představiteli Vítkovic počínaje rokem 1850 nebo se dozvědí o tom, že jako radniční úředník zde po krátkou dobu pracoval mladičký K. H. Frank, pozdější obávaný a nechvalně proslulý státní ministr pro Protektorát Čechy a Morava.

Osobní list K.H. Franka. Foto: Lenka Gulašiová

Doposud se předpokládalo, že tento válečný zločinec byl v letech 1919 a 1920 zaměstnán ve Vítkovickém horním a hutním těžířstvu.

Publikace v hodnotě 1 500 korun a vydaná v nákladu 500 kusů je výjimečná nejen obsahem, ale také grafickým zpracováním. Navíc byla vydána také unikátní limitovaná série o 50 kusech, kde je každý originál v kožených deskách ručně očíslován a namísto původních šesti kapitol jich kniha přináší sedm.

Bonusová část zahrnuje jak fotografie a původní plány, které nebyly do standardního vydání zařazeny.