Nejnovější zprávy: Panenky, se kterými si hrály naše maminky a babičky. Zámek hostí unikátní výstavu ​Harenda baví degustacemi i českou kuchyní v moderním pojetí

ŽIVOT NA FARMĚ

Bovine - farma, která má i vlastní eldéenku

Unikátní seriál Magazínu PATRIOT přibližuje životy lidí a zvířat z farem Moravskoslezského kraje a okolí.

Foto: MIroslav Hodeček

Nasedáme do malého terénního auta s pohonem 4x4 a jedeme obhlédnout stáda.

„Nejlépe se to kontroluje, když vyjedete nahoru a dalekohledem se díváte na stádo na protějším kopci,“ vysvětluje paní Iveta. V dálce na louce na protějším svahu je vidět několik desítek hnědých teček.

„To je masný skot. Toho máme nejvíce. Pak máme stáda ještě támhle a taky tam za tím kopcem.“ Farma vlastní louky a pozemky o výměře 550 hektarů a jsou rozmístěny po celém údolí.

„Ty louky nemohou být u sebe, aby se nám jednotlivé druhy a plemena moc nemíchala,“ dodává ještě paní Iveta a míříme pomalu dolů, zpět ke komplexu budov a stájí pro dobytek.

Farma Bovine sídlí a hospodaří v obci Heřmanovice, v nádherné kopcovité krajině pohoří Jeseníky, nedaleko města Jeseník. Správní budova farmy leží na křižovatce Vrbno pod Pradědem - Zlaté Hory - Krnov - Horní Údolí.

Vlastní ji manželé Svobodovi a zaměřují se na chov skotu. Největší zastoupení zde mají plemena Masný Simentál, Limousine a Blonde d´Aquitaine, dohromady asi 270 kusů. Dále jsou na farmě čtyři osli, tři vepři prasat plemene Mangalica a dnes už i tři poníci - Charlotta, Charlie Chaplin a Evička.

Zvláštností, které si člověk všimne už při brouzdání na webu farmy, je stádo tibetských jaků, kterých se zde pase asi dvacet. Ptám se, jak je napadlo chovat tato exotická zvířata.

„Byla to vlastně náhoda. Naši známí z Olomoucka už se o ně nemohli starat, tak k nám jednou přišli, jestli je nechceme nebo s nimi nemůžeme něco udělat. Tak jsme si řekli, že jo a už je tady máme deset let. Jsou to krásná zvířata.“

Farma chová především skot na maso, vše ostatní je spíše pro radost. Někdy nabízejí také prodej mléka ze dvora, anebo sýry a jiné mléčné výrobky. To ale jen v malé míře, pro vlastní užití či pro známé.

Zbudovat pořádnou sýrárnu je zatím jen plán do budoucna. „Myslím ale, že by o to zájem byl. Sýry lidem z okolí chutnají. Jen moje holky mají třeba i dny, kdy spořádají i kilo korbačíků.“

Postupně navštěvujeme všechna stáda a zvěř na farmě. Krávy, jaky, prasata Mangalica, osly i poníky. Nakonec vstupujeme do jedné z budov.

„Toto je místní eldéenka, začne paní Iveta s výkladem. V několika ohrádkách se tu choulí mladé krávy a býci. Když vcházíme, značně ožijí.

„Zde si necháváme všechna telátka, která mají nějaký problém. Staráme se o jejich zranění a krmíme je lahvemi s dudlíkem. Je to hodně práce. Každoročně máme zhruba deset až patnáct takových telat, o které se musíme postarat. Ale má to i své výhody. Jedinci, které takto vykrmíme a vychováme, nás pak poslouchají. Když pak ženeme stádo, ostatní se jich drží.“

Když je po chvilce vypustíme ven, telata začnou navzdory svým zraněním skotačit, jako by se chtěla před objektivem předvést. „Jsou to taková děcka, no.“

Paní Iveta pochází z Prahy. Jak se vlastně zde na farmě v jesenických horách ocitla? Stojí za tím její rodiče. Oba jsou povoláním zemědělští inženýři.

„Koupit farmu byl tatínkův nápad. Před dvaadvaceti lety pořídil doslova státní ruinu se sedmdesáti kravami. Řídit farmu z Prahy bylo ale nemožné, takže jsem se rozhodla, že se do Jeseníků přestěhuju. No a tak jsme tu pomalu začali.“

Zajímá mě ještě, co znamená název farmy, tedy Bovine. „To je jednoduché,“ odvětí paní Iveta, „bovine je latinsky skot domácí neboli kráva. Hodně lidí se to snaží číst anglicky nebo nějakou jinou řečí, ale čte se to normálně, jak se to píše.“

Pomalu se loučíme. Doprovází nás několik psů, matně si pamatuji, že minimálně čtyři. „No a aby toho nebylo málo, začínáme i se slepicemi. Zítra si pro ně jedeme.“

Farma nabízí v rámci agroturistiky pro veřejnost ubytování v apartmánech a prohlídky farmy. Školám a dětským kolektivům navíc nabízí exkurze, při kterých jsou děti seznámeny s principy zemědělství v horách, se zvířaty na farmě nebo i s tím, jaký je rozdíl mezi ekologickým a konvenčním zemědělstvím.

Farma se nachází na adrese Heřmanovice č. 161, 793 74, Heřmanovice a pro kontakt mohou zájemci použít telefon 605 248 358 nebo email farmabovine@seznam.cz.

Více informaci se můžete dozvědět také na webu www.farmabovine.cz.

Fotogalerie