Nejnovější zprávy: Na přejezdu u Třince začne provoz automatického systému postihování přestupků Deník uprchlice. Setkání s rodinou! Ale jak slavit, když umírají lidé?

Společnost

Děkujeme! Moravskoslezští hasiči už rozvezli přes půl milionu vakcín proti covidu

​Už přes půl milionu dávekvakcín proti covidu rozvezli po kraji moravskoslezští profesionální hasiči z Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje.

Foto: HZS MSK

Stihli to za posledních pět měsíců – přesněji od začátku této jejich činnosti v lednu 2021 do soboty 5. června.

Ve speciálních chladničkách, doplněných termografy, které nepřetržitě zaznamenávají teplotu uvnitř chladícího boxu, putovaly lahvičky (violky) do očkovacích center, nejvíce na ostravskou Černou louku, ale také nemocnicím a zdravotnickým zařízením, jakož i vybraným praktickým lékařům a do domovů pro seniory.

"Do očkovacího centra na Černé louce v centru Ostravy vozí vozidlo HZS MSK v poslední době pravidelně každý den – i o víkendových dnech – vždy okolo 2500 dávek," uvedl mluvčí hasičů Petr Kůdela.

Speciální chladničky mají rovněž pevná molitanová plata proti otřesu, která vyžadují během transportu některé typy vakcín proti covidu. Všechny převážené vakcíny hasiči dosud „fasovali“ v pohotovostní lékárně Fakultní nemocnice Ostrava, a to brzy ráno, nebo později odpoledne.

Během dubna a května profesionální hasiči také rozvezli po Moravskoslezském kraji 1,2 milionu antigenních testů pro školská zařízení.

Další přijdou na řadu už příští týden (237 tisíc sad). „Rychle a zadarmo tak pomáháme školákům, aby se mohli řádně testovat a nemuseli doma zůstávat na distanční výuce,“ poznamenal ředitel HZS MSK Vladimír Vlček.