Nejnovější zprávy: Taverna pořádá další rande pro nezadané. Tentokrát ve věku 40 až 50 let Další eso z líhně Baníku. Kdo je talent, který načal ligovou kariéru vlastňákem?

Společnost

Deník uprchlice. Setkání s rodinou! Ale jak slavit, když umírají lidé?

Oksana Liashenko utekla se svým šestiletým synem Míšou z města Dnipro (bývalý Dněpropetrovsk). Portrétní fotografka se stala spolupracovnicí Magazínu PATRIOT a píše i fotí svůj ostravský deník.

Oksana Liashenko druhá zprava se svým synem Míšou a manželem. Foto: Oksana Liashenko

Na naše ukrajinské Vánoce 6. ledna jsme byli s manželem a synem konečně spolu. Na návštěvu k nám přijela i moje mladší sestra s rodinou, takže jsme na Ukrajině ve Lvově tvořili šťastný rodinný kruh.

Na vánoční svátky jsme pak odjeli dál do Karpat, kde jsme plánovali oslavit Míšovy narozeniny, 10. ledna mu bylo sedm let. Lidé na vesnicích stále dodržují autentické ukrajinské tradice, například 7. a 8. ledna mají v každém domě betlém, lidé z kostelního sboru zpívají písně a muži hrají na trembity, to je tradiční dřevěný dechový nástroj.

Když jsem bylа malá, několikrát jsem na Vánoce navštívila babičku na vesnici a budu si tu atmosféru pamatovat do konce života. Jako obyvatelé velkoměsta se s tím setkáváme jen zřídka, a tak jsme se i letos těšili z vánoční atmosféry.

Ale letošní Vánoce byly pro nás všechny smutné, život teď vnímáme úplně jinak. Mluvili jsme tam s místními, kteří nám potvrdili, že letošní svátek byl úplně jiný, byl prostě smutný pro celý národ, bylo těžké slavit a užívat si obvyklé věci, když lidé umírají ve válce.

Každý den docházelo k výpadkům elektřiny, někdy podle rozpisu byla čtyři hodiny zapnutá a pak stejnou dobu zase odpojená, ale pokud je spotřeba elektřiny vyšší, tak se vypíná častěji.

Bohužel, když není elektřina, neznamená to, že nemůžete jen svítit, ale nemáte v domě ani vodu a teplo. Letošní zima v Karpatech byla velmi teplá, téměř bez sněhu, trochu ho bylo jen na vrcholcích hor, takže to pro místní nebylo tak hrozné.

Když nebyla elektřina, rozsvítili jsme lucerny a hráli s dětmi stolní hry. V mnoha kavárnách a restauracích nyní fungují generátory, které jsou hlasité a jsou slyšet na ulici. Ale aspoň si můžete dát něco k jídlu, pokud jste neměli čas vařit.

Náš prezident zřídil ve městech a velkých vesnicích pomocné stanice nazvané Unbreakable Points, kde si můžete kdykoli nabít telefon, ohřát se a napít se čaje. To jsou základní věci pro moderní život.

Po setkání s rodinou jsme se vrátili do Ostravy s nadějí, že se letos na jaře vrátíme domů na Ukrajinu natrvalo.