Nejnovější zprávy: Příběh nezdolné vůle i dobra. Bezdomovec po letech na ulici pomáhá ostatním Rudnou zablokovala hromadná nehoda. Dva lidé jsou ve vážném stavu

Gastronomie

Do hospod se vrací Grifel, hutný speciál z Ostravaru

Ve čtvrtek 14. října proběhne ve třech městech našeho kraje slavnostní narážení Speciálu ze spilky Grifel.

Foto: Martin Procházka

“Rád bych pozval všechny příznivce speciálních piv k ochutnávce našeho pivního speciálu Grifel,” říká vrchní sládek pivovaru Ostravar Jan Řehůřek.

Grifel patří do rodiny Speciálů ze spilky a je ideálním pivem do nastávajících podzimních dnů. “V chladnějším počasí máme přirozeně chuť na plnější a silnější piva. Přesně to je důvod, proč jsme u nás v září uvařili speciál Grifel, který tyto atributy splňuje” říká Řehůřek.

Polotmavý speciál originální chuti, ve které se mísí tradiční hořkost a aroma speciálních chmelových odrůd, má stupňovitost 14% EPM a 6,5% alkoholu.

“Grifel má opravdu vysoký obsah alkoholu. Ve srovnání s tradiční Ostravar dvanáctkou je obsah alkoholu o 27% vyšší, takže je potřeba Grifel pít s rozvahou,” upozorňuje vrchní sládek.

Své příznivce si už ostravský pivní speciál našel hned při své premiéře v roce 2017. Třeba známý degustátor piv vystupující pod přezdívkou Pivoman, který už vyzkoušel přes 5000 piv z 59 zemí světa, na internetu napsal: “Dle mého hodnocení asi nejlepší pivo z produkce pivovaru Ostravar. Neskutečně hutný speciál, který vás napoprvé možná nedostane, ale po každém dalším ochutnání se vám pomalu, ale jistě dostává pod kůži.”

Pivní Speciál Grifel bude stáčet Ostravar výhradně do sudů, aby podpořil návštěvnost hospod. Ta se podle informace z gastronomických zařízení stále ještě nedostala na předkoronavirovou úroveň.

Termíny slavnostního narážení v kraji

Ostrava

Tankovna U koně, čtvrtek 14.10., 19.00

Club T 2, čtvrtek, 14.10., 19.00

Ostravarna U Jubilejní, pátek 15.10., 19.00

Opava

Lidový dům, čtvrtek 14.10., 19.00

Frýdek-Místek

Hasičárna Sokolovna, čtvrtek 14.10., 19.00

Proč Grifel?

Ostravar pojmenovává piva ve druhá generaci Speciálů ze spilky podle slavných koní. Čtrnáctistupňový Grifel dostal jméno po slavném hřebci ze šedesátých let, který dodnes patří mezi dvacítku nejúspěšnějších závodních koní v Česku. Se jménem Grifel se můžete setkat ve hře Dostihy a sázky, kde patří mezi nejlepší koně.