Nejnovější zprávy: Záhadné úmrtí v Ostravě. Mrtvého muže našla žena, když v noci venčila psy Auto na Opavsku narazilo do stromu, řidič byl na místě mrtvý

Společnost

​Evoluce v Karviné. Obří skleníky přilákají turisty z celé Evropy

Na Karvinsko by se mohly už brzy sjíždět davy turistů nejen z republiky, ale i z celé Evropy. Taková by měla být budoucnost spojená s projektem EDEN Silesia.

Vizualizace: se souhlasem Fiala Architects

EDEN Silesia nabízí ohromný potenciál. Velkokapacitní skleníky, které simulují různé klimatické podmínky, mají sloužit vzdělávání, vědě a výzkumu. Stanou se taky exkluzivní turistickou atrakcí. Pokud se celý projekt podaří zrealizovat, hotový bude do roku 2027.

Nová atrakce by měla vyrůst v bývalé karvinské zóně Nad Barborou. Tato lokalita má dostatečnou infrastrukturu i dobrou dopravní dostupnost, navíc zde nehrozí poklesy půdy nebo kontaminace.

Projekt je inspirovaný anglickým EDEN Projectem, který vyrostl na půdorysu bývalého kaolínového dolu v hrabství Cornwall.

„Byla to nejchudší oblast v Anglii, která má bohatou oblast hornictví. Ta spadá až 1000 let zpátky. Když jsem se narodil, tak byl Cornwall beznadějné místo, které všichni opouštěli. To se ale díky projektu EDEN rapidně změnilo,“ uvedl CEO Eden Project International David Harland, který má zkušenosti s výstavbou podobných projektů v jiných částech světa.

Spolupráce s univerzitou

„Přenášíme to nejlepší z Velké Británie a chceme to kombinovat s tím nejlepším, co nabízí Česká republika. Doufám, že tady nejsem naposledy,“ usmál se.

Velkokapacitní skleníky, které jsou ve Velké Británii, a které by měly být i v Karviné, nabízejí návštěvníkům poznání nejrůznějších biotopů. Jsou v nich vytvořena prostředí vhodná pro nejrozličnější druhy rostlin i pro vzácné druhy motýlů a hmyzu. Nositelem karvinského EDENu je Slezská univerzita v Opavě.

„Cornwall byl původně zcela závislý na těžbě cínu a kaolínu. Nyní je to rajská zahrada se třemi tisíci druhů rostlin a obrovskými přínosy pro místní ekonomiku. Naší vizí je přinést stejné benefity pro Karvinsko – zejména přetvořit a uzdravit velkou část krajiny zničené hornickou minulostí a vybudovat vzdělávací a výzkumné kapacity zaměřené na udržitelný rozvoj,“ prohlásil prorektor pro strategii a komunikaci Slezské univerzity Tomáš Gongol.

Jako skvělou příležitost rozvoje vnímá projekt taky Karviná, na jejímž území EDEN vyroste. „V Anglii mají slovní spojení Game Changer. A toto by mělo být tímto pojmem pro Karvinou. Může změnit a otočit pomyslné kormidlo o 180 stupňů. Může nás posunout na druhou stranu barikády, než kde se nacházíme dnes,“ říká náměstek primátora Karviné Lukáš Raszyk.

Příští týden se sejde krajské zastupitelstvo, které by mělo schválit dva zásadní dokumenty. Tím prvním bude memorandum spolupráce mezi krajem, Slezskou univerzitou a městem Karviná.

„Kdyby do toho šel každý sám, tak je to velké sousto, ale takto to fungovat bude,“ prohlásil náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jakub Unucka.

„Taky je třeba provést studii proveditelnosti, která potvrdí nebo vyvrátí, že se EDEN může nejen postavit, ale i udržet,“ dodal Unucka s tím, že EDEN Silesia bude navazovat i na blízký areál dolu Gabriela.

Jediní ve střední Evropě

Vize projektu EDEN Silesia, kterou představil ateliér Fiala Architects, pracuje s historickým kontextem území. „Koncept vychází z lokálních, ale i globálních tradic,“ uvedl architekt Jiří Fiala. „Máme obrovský respekt k území a ke všemu, co na něm bylo. Chceme zachovat síť ulic a funkční plochy, které tady byly. EDEN by měl připomínat i starou Karvinou,“ dodal náměstek Unucka.

Celkové náklady by se mohly dostat na tři miliardy korun. Jejich největší část by měly pokrýt prostředky z evropského Fondu pro spravedlivou transformaci, který je určen pro regiony postižené těžbou uhlí. Projekt je již v Bruselu evidován jako jeden ze strategických projektů Moravskoslezského kraje, evropské peníze by mohly zafinancovat až 95 % uznatelných nákladů.

Studie proveditelnosti by měla být hotová do listopadu. Podle náměstka Unucky není důležité, kdy se začne stavět, ale kdy bude hotovo. A to musí být v roce 2027.

„Může to nakopnout Karvinou v pozitivním slova smyslu. Bude to něco zeleného na černé louce. V Karviné nikdy nebude revoluce, ale může tady být evoluce,“ říká. „Teď se bude řešit, co je věda a výzkum, co je komerce. Zcela jistě budeme hledat komerčního partnera. Univerzita ani město totiž nebudou stavět hotely nebo restaurace, od toho bude právě komerční partner,“ dodal Unucka

Do míst původní staré Karviné míří řada turistů na základě knihy Šikmý kostel od Karin Lednické a očekává se, že tento trend bude i nadále pokračovat. Tím spíš, pokud se v těchto místech povede zrealizovat i EDEN Silesia, který by měl být jediným projektem tohoto typu ve střední Evropě.

„Eden v Cornwallu navštíví více než milion lidí, kteří tam stráví tři až pět nocí. Pokud bychom si to představili tady, tak polovina HDP Karviné bude z turismu. Proto je ale třeba mít i další lákadla a atrakce. Vím třeba, že nějací soukromníci by tady chtěli postavit dřevěné městečko, jako je v Milovicích u Prahy,“ uzavřel Unucka.