Nejnovější zprávy: Únik před exekucí? Milostivé léto pomohlo v kraji jen hrstce lidí Muž se těžce zranil při snowkitingu. Zřejmě spadl z výšky a poranil si páteř

Byznys

Forum Nová Karolina: letošní Vánoce by mohly být nejsilnější za poslední roky

Čeká česká obchodní a nákupní centra nejlepší vánoční sezona za několik let? Mohlo by se to podařit.

Foto: Ondřej Musil

Ostravské obchodní centrum Forum Nová Karolina odhaduje, že by letošní vánoční sezona mohla být jedna z nejlepších za poslední roky. Obchodní centrum nedávno otevřelo nový fitness koncept Clever fit. V první polovině příštího přivítá několik dalších nájemců zvučných jmen. Letošní vánoce v Karolině již oficiálně odstartovaly slavnostním rozsvícením vánočního stromu.

Vánoční sezóna v obchodním a zábavním centru Forum Nová Karolina přináší obvykle až o třetinu vyšší návštěvnost a rovněž asi o 40-60 % větší tržby než v běžných měsících kalendářního roku.

„Podle dosavadního vývoje celého roku 2021 odhadujeme, že z hlediska tržeb bychom se mohli dostat na meziroční nárůst o přibližně 15 % a v návštěvnosti pak atakovat čísla z roku 2019,“ predikuje letošní „vánoční sezonu“ Martin Kubík, jednatel společnosti Active Retail Asset Management, která obchodní centrum Forum Nová Karolina spravuje.

„Samozřejmě, že to mohou výrazně ovlivnit nějaká případná budoucí „koronavirová“ opatření. Pokud bude kromě současného omezení restaurací výrazněji omezen provoz i dalších obchodních jednotek, může to mít nezanedbatelný dopad na návštěvnost celého obchodního centra.“

Obchodní a zábavní centrum Forum Nová Karolina má od „květnového znovuotevření“ vyšší průměrnou měsíční návštěvnost oproti minulému roku. Za 3Q roku 2021 je to meziroční nárůst o necelých 10 % a průměrná měsíční návštěvnost se téměř vyrovnala číslům z roku 2019. Meziroční tržby jsou za stejné období roku 2021 (třetí kvartál) asi o 20 % vyšší než v roce 2020.

V měsíci srpnu 2021 byly dokonce vyšší než v „předcovidovém“ srpnu 2019. Lepší spotřebitelský apetit v posledních měsících odrážejí také čísla Českého statistického úřadu. Již šest měsíců po sobě rostou maloobchodní tržby ve srovnání se stejným obdobím minulého roku. Srpnové tržby (poslední zveřejněné) očištěné o kalendářní vlivy meziročně stouply o 4,1 %.

Celý český retailový sektor prošel za posledních 20 měsíců velmi těžkou zkouškou, která ovlivnila nejen samotná obchodní centra, ale také jejich nakupující a návštěvníky. „Češi se do obchodních center od květnového znovuotevření pozvolna vracejí, sice jich stále chodí méně než před pandemií, ale naopak se zvýšila jejich průměrná útrata za nákup,“ říká Tomáš Jandík, předseda představenstva REICO investiční společnosti České spořitelny spravující ČS nemovitostní fond, který je největším českým nemovitostním fondem a vlastníkem obchodního centra Forum Nová Karolina.

V říjnu se ve Foru Nová Karolina, jako prvním mimopražském obchodním centru, otevřelo pro veřejnost jedno z nemodernějších fitness center v Česku s názvem Clever fit. Jedná se o pobočku největší evropské sítě fitness center, která má v současnosti na starém kontinentu přes 500 studií.

„Neustále se snažíme zkvalitňovat naši nabídku, abychom našim návštěvníkům nabídli to nejlepší, co evropský retailový trh nabízí. V nejbližších měsících připravujeme otevření nových obchodních jednotek: světově známe kosmetické značky Rituals, klenotů Verteo Luxury, prvního ryze českého foodového konceptu Dési nebo dlouho očekávanou pobočku České Pošty. Na jaře příštího roku proběhne modernizace hypermarketu Albert dle nejnovějších evropských standardů společnosti Ahold. Velký důraz bude kladen na nabídku čerstvých potravin a zákaznické služby na špičkové úrovni. Navzdory stále nekončící koronavirové krizi si udržujeme nadstandardní obsazenost téměř 95 %,“ doplňuje spokojeně Martin Kubík.

Forum Nová Karolina také oficiálně zahájilo vánoce slavnostním rozsvícením vánočního stromu s doprovodným programem pro děti. Každý prosincový víkend čeká návštěvníky bohatý program s živými permoníky, tvořivé workshopy pro děti ve stylu tradičních řemesel, malování baněk na přání nebo fotokoutek.

V průběhu vánoc proběhne také řada dobročinných aktivit ve spolupráci s Klubem svobodných matek, který poskytuje finanční a materiální pomoc rodinám samoživitelů.

„Největší novinkou letošního roku je bezesporu spuštění zbrusu nového věrnostního programu s využitím chytré mobilní aplikace. Jedná se o revoluční apku s funkcí scanneru účtenek od všech obchodů v centru. Jsem velmi rád, že se nám podařilo jako jednomu z prvních center v ČR tento projekt implementovat. Návštěvník centra, který si naši apku stáhne, získá jedinečnou možnost proměnit všechny své nákupy v okamžité odměny bez nutnosti vyplňování zdlouhavých formulářů, stání ve frontách a přímo na svém mobilním telefonu třeba z pohodlí domova. Představením tohoto projektu potvrzujeme svou pozici dominantního obchodního centra v regionu a jednoho z předních center v celé ČR,“ říká Tomáš Lučan, marketingový ředitel společnosti Active Retail Asset Management, která obchodní a zábavní centrum Forum Nová Karolina dlouhodobě spravuje.