Nejnovější zprávy: Deník uprchlice. Setkání s rodinou! Ale jak slavit, když umírají lidé? Krása flanelu! Vybrali jsme TOP 100 fotografií ze soutěže Ukaž flanel!

Společnost

Hasiči v roli ornitologů. V jednom dni zachránili rorýse, holuba a papouška

​K záchraně rorýse, holuba a papouška žako vyjížděly jednotky profesionálních hasičů během neděle 6. června na tři různá místa Moravskoslezského kraje – na Havířovsko, do Krnova a Třince.

Foto: HZS MSK

Všechny operace byly úspěšné, i když pokaždé s jiným rozuzlením…

Zhruba hodinu před nedělním polednem vyjela do obce Albrechtice (u Havířova, okres Karviná) jednotka Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) ze stanice Havířov a jednotka dobrovolných hasičů Albrechtice.

Pod střechou třípatrového obytného domu se zasekl ve větracím otvoru (který rorýsi tak rádi využívají), zřejmě kvůli příliš malému otvoru v platové krytce, nebo jejímu odchlípnutí, krásný rorýs.

"Hasiči využili na jeho opatrné vyšťouchnutí shora se střechy několik technických prostředků. Po vysvobození ale nedoletěl daleko, padl únavou a možná i prožitým stresem na nedaleký trávník," uvedl mluvčí hasičů Petr Kůdela.

Hasiči je proto raději převezli do Přírodovědné stanice Juventus v Karviné.

Po půl páté odpolední byl v Krnově, místní části Pod Cvilínem, nahlášen škubající se holub, uvězněný ve ventilačním otvoru domu.

Při ustavování automobilové plošiny ze stanice HZS MSK v Krnově se holub zřejmě pořádně lekl, podařilo se mu vyškubnout ze sevření – a uletěl.

Před osmou hodinou večerní vyjela jednotka ze stanice Třinec do místní části Lyžbice zachraňovat papouška šedého žako, který seděl na vysoké bříze, asi 15 metrů vysoko, a odmítal se vrátit do náručí majitelky.

Při příjezdu hasičů do míst, kam by se stejně hasičská výšková technika nedostala, přeskakoval z koruny jednoho stromu na několik dalších.

Hasiči se ho proto pokoušeli dostat níže pomocí jemného kropení vodou shora, použili k jeho ulovení i vysouvací žebřík.

"Zhruba po půlhodině a několika pokusech nakonec žako, slyšící na jméno Vendulka, zaletěl na balkon nedalekého obytného domu. Tam si pro něj došla jeho chovatelka, a už ho nepustia," dodal Kůdela.