Nejnovější zprávy: Ve Vítkovicích končí osm hráčů. Odchází i Lakatoš Dva lidé se zranili při nehodě čtyřkolky. Pro jednoho musel vrtulník

Společnost

Kdysi hornický sirotčinec, dnes moderní dětský domov Čeladná oslavil 100 let

​Dětský domov Čeladná, který vznikl původně jako sirotčinec v roce 1919 v objektu tehdejšího hotelu Smrk, si v sobotu připomněl 100. výročí.

Foto: Dětský domov Čeladná

Velkolepé slavnosti se zúčastnily stovky dětí z dětských domovů z regionu, ale také bývalí zaměstnanci a odchovanci domova, kteří již dávno žijí samostatným životem.

Na akci jim zazpíval Voxel i Markéta Konvičková, malé i velké pobavili klauni a artisté z Cirkusu trochu jinak. Stoly se prohýbaly pod talíři s pečeným seletem, skvostnými hamburgery, chlebíčky a palačinkami, nechyběla ani zmrzlina.

Kdo měl dost hudby i jídla, zařádil si na skákací klouzačce nebo v laserové střelnici. Na financování akce se kromě domova, obce a drobných dárců podíleli také nadšenci, kteří na Oranžovém kole Nadace ČEZ vyšlapali v srpnu na závodech Bike Čeladná přes 50 tisíc korun.

Kromě oficiálních hostů se oslav zúčastnili i odchovanci domova v čele s první vysokoškolačkou, kterou domov vychoval, dnes 29letou Markétou Macurovou, která s podporou domova i Nadace Terezy Maxové dětem vystudovala Českou zemědělskou univerzitu v Praze a dnes pracuje v ING.

„V domově jsem vyrůstala od 13 let a když jsem se dnes vracela do Čeladné, měla jsem slzy na krajíčku. Dětský domov mi opravdu nahradil rodinu, dal mi příležitost užít si zbytek dětských let. Vychovatelé mě pak motivovali k tomu, abych získala co nejlepší vzdělání. Zůstala jsem v domově až do 26 let a domov mě po celou dobu podporoval ve studiu,“ řekla Markéta Macuorvá, dnes inženýrka žijící v Praze.

Budova dnešního domova sloužila původně jako sirotčinec pro děti hornických sirotků a později jako ozdravovna pro děti z Ostravska, po druhé světové válce v něm našly útočiště děti a ženy z Lidic. Dnes je z něj moderní zařízení, ve kterém žije v šesti rodinných skupinách až 48 dětí.

Tuto historii si účastníci akce připomněli díky knize Našli své místo na slunci vydané v nakladatelství Moravská expedice a nadšencům z Okrášlovacího spolku Rozhledna, které se na jejím vydání podíleli. Kniha shrnuje historii domova i osudy lidí, kteří měli v uplynulých sto letech hlavní podíl na výchově dětí.

„Jde o těžko popsatelnou úctu a obdiv. Původně jsem si do tohoto úžasného místa přišel pro několik informací. A odcházel jsem s přesvědčením, že jsem povinen podat svědectví, ačkoliv vím, že je limitováno nedokonalostí, kterou vždy bude trpět jakýkoli pokud o popis toho všeho úžasného, co se v tomto zařízení dnes a denně odehrává a v minulých sto letech odehrávalo,“ napsal v prologu knihy její autor Petr Andrle.

Součástí knihy je i předmluva Stanislava Folwarczného, náměstka moravskoslezského hejtmana pro školství, který se oslavy také osobně zúčastnil.

„Při svých cestách po dětských domovech jsem poznal, že děti se dnes do domovů dostávají jako sirotci jen v ojedinělých případech. Většinu tvoří děti rodičů, kteří se o ně neumějí, nechtějí nebo nemohou postarat. Jsem velmi rád, že náš kraj těmto dětem v domovech zajišťuje nejen vše, co potřebují k běžnému životu a ke kvalitnímu naplňování volného času, ale především k možnosti vzdělání pro jejich budoucí život,“ řekl náměstek hejtmana při gratulaci ke kulatému výročí.