Nejnovější zprávy: Únik před exekucí? Milostivé léto pomohlo v kraji jen hrstce lidí Muž se těžce zranil při snowkitingu. Zřejmě spadl z výšky a poranil si páteř

Kultura

Komorní scéna Aréna uvede tragikomedii Komáři. Vrací se i Konec hry

Komorní scéna Aréna chystá ​první premiéru nové sezony nazvané Rok našich návratů, kterou bude současná britská tragikomedie Komáři.

Do Komorní scény Aréna míří hra Komáři. Foto: Sylvie Vůjtková

Komáři budou patřit především ženám – v hlavních rolích se můžete těšit na Terezu Cisovskou, Zuzanu Truplovou a Alenu Sasínovou-Polarczyk pod režijním vedením umělecké šéfky činohry libereckého divadla F. X. Šaldy Kateřiny Duškové, která se souborem Komorní scény Aréna spolupracuje vůbec poprvé.

Premiéra se uskuteční v sobotu 16. října v 18:30. Reprízy jsou naplánovány na pondělí 18., středy 20. a 27. října a následně na čtvrtek 4. a úterý 23. listopadu, vždy se začátkem v 18:30.

Tragikomedie Komáři pochází od britské dramatičky Lucy Kirkwoodové, jejíž premiéra v londýnském Národním divadle v roce 2017 se stala událostí sezony. Ačkoli je hra plná vtipně napsaných dialogů, zabývá se tématy, která nijak vtipná nejsou.

Současná krize rodiny, v níž se rodiče věnují především vlastní kariéře, a ztrácejí tak kontakt se svými dětmi, je jedním z nich. Zároveň se zde reflektuje téma vědeckého pokroku, který posouvá hranice lidského poznání až za hranice běžné představivosti. Mimo ni je i úsilí vědců nalézt základní elementární částici, takzvaný Higgsův boson, což by mělo ve výsledku pomoct odhalit tajemství vzniku vesmíru.

Konfrontace vědy s reálným životem se promítá do osudů tří žen, které stojí v centru autorčiny pozornosti. Karen je slavná emeritní vědkyně, která málem získala Nobelovu cenu, Alice je její starší dcera, která jako jaderná fyzička Nobelovu cenu jednou možná dostane, a Jenny je mladší dcera, která po Nobelovce nijak netouží, protože všechny otázky jí zodpoví Google, kterému bezmezně důvěřuje. V režii Kateřiny Duškové se tak odehraje vtipně napsané komorní drama, které se chytře ptá po smyslu naší vlastní existence a po tom, zda jsme ještě schopni navrátit se k elementárním lidským hodnotám.

Konec hry

Komorní scény Aréna také chystá reprízy slavné hry Samuela Becketta Konec hry, která se v listopadu opět vrací na repertoár. Inscenace v režii uměleckého šéfa Ivana Krejčího měla premiéru 5. září loňského roku a kromě premiéry se před covidovým uzavřením divadel odehrála jediná repríza, jedná se tedy takřka o obnovenou premiéru. V hlavních rolích se diváci mohou těšit na Marka Cisovského a Vojtěcha Lipinu ve společnosti výjimečných hereckých hostů Dany Fialkové a Stanislava Šárského. Tato hra je na programu v pondělí 8. nebo ve středu 10. listopadu, opět od 18:30.

Slavný Konec hry Samuela Becketta při své premiéře v roce 1957 silně otřásl tradičním divadlem, ale dnes je již klasickou součástí světového repertoáru. Beckett vytvořil postapokalyptický obraz dožívání posledních lidí v pustině zdevastovaného světa. Co lidského má ještě hodnotu, co má smysl udržovat, když prožíváme poslední dny lidstva bez naděje na budoucnost? Autor, pověstný svým sarkastickým humorem, rozehrává existencionální klauniádu o marném čekání na jakoukoli smysluplnou změnu v životech postav živořících v jakémsi bezejmenném časoprostoru, v němž rozeznáváme kontury našeho světa.