Nejnovější zprávy: V Ostravě odstartuje tenisové Ostra Group Open. Vítězství obhajuje Kolář Žena v Třinci nepřežila srážku s vlakem, policisté připustili sebevraždu

Proměny kraje

Kraj vybuduje telemedicínské terminály. Na dálku změří třeba tlak

​V některých obcích Moravskoslezského kraje by se pravděpodobně už v příštím roce mohly objevit telemedicínské terminály, jejichž prostřednictvím lze na dálku sledovat například tlak a další zdravotní údaje.

Telemedicínské terminály umožní na dálku sledovat zdravotní údaje. Ilustrační foto: Pixabay.com

Získaná data ze zařízení se následně přenáší lékaři, který tak na dálku může sledovat zdravotní stav pacienta. Novinářům to po prvním ročníku akce Dne zdraví na dálku, který se uskutečnil ve Fakultní nemocnici Ostrava, řekl hejtman Ivo Vondrák.

Budování těchto telemedicínských pointů máme v naší strategii. Dneska jsme se sešli se všemi zúčastněnými, tedy i obcemi. Vytipujeme některé obce, které by byly ochotny a finančně i přispěly k tomu, aby se ty věci rozběhly," uvedl Vondrák. Dodal, že jasněji by mohlo být v řádu několika měsíců. Obce jsou tomu velmi nakloněny. Nejsme teď samozřejmě schopni pokrýt všechny obce, ale představa je taková, že v obci vznikne místo, kam dotyčný může přijít změřit si například tlak či další věci, data se pak přenáší do dohledového centra a informuje se lékař," řekl Vondrák.

Připomněl, že kraj telemedicínu podporuje dlouhodobě. V oblasti zdravotnictví elektronizujeme už od roku 2017. Do elektronizace zatím Moravskoslezský kraj investoval zhruba 200 milionů korun. Stáli jsme u zrodu vloni zprovozněného Centra telemedicíny, hmatatelné výsledky také sledujeme díky unikátnímu projektu v krajském Odborném léčebném ústavu Metylovice. Zhruba tisícovku dětí, které se potýkají s astmatem nebo obezitou, sledujeme právě s pomocí telemedicíny," uvedl Vondrák. Dodal, že za čtyři roky projektu se podařilo sesbírat 40 tisíc dat a jejich prostřednictvím včas podchytit potíže, jako jsou arytmie nebo třeba hypertenze.

Den zdraví na dálku byl kromě odborníků, kteří diskutovali o telemedicínských projektech a jejich výsledcích, určen také veřejnosti. Lidé si během praktické ukázky mohli vyzkoušet, jak funguje distanční sledování fyziologických funkcí pacienta. Pacienti, kteří jsou zapojeni do projektu telemedicíny a jsou se svým ošetřujícím lékařem v kontaktu na dálku pomocí moderních mobilních technologií, mají už více než rok a půl k dispozici technickou pomoc a podporu v Centru telemedicínských služeb v pavilonu L naší nemocnice," připomněl ředitel Fakultní nemocnice Ostrava Jiří Havrlant. Dodal, že centrum pacientům nabízí širokou škálu možností. V současné době jsme schopni přenášet, zobrazovat a vyhodnocovat pacientův krevní tlak, saturaci krve kyslíkem a pulz, dechové funkce, hladinu cukru v krvi, srdeční aktivitu, teplotu a váhu," upřesnil Havrlant.

Například ze 74 hematoonkologických pacientů, léčených ve Fakultní nemocnici Ostrava, bylo u 28 z nich dálkovým monitoringem zachyceno zhoršení zdravotního stavu a jejich léčba tak mohla být včas zahájena. Díky tomu se zkrátila hospitalizace o 40 procent a finanční úspora na léčbu jednoho pacienta představovala částku 48 tisíc korun. U 13 pacientů pak hospitalizace nebyla nutná vůbec a jejich stav se řešil vzdálenou úpravou medikace, případně ambulantním ošetřením.