Nejnovější zprávy: Reportáž z noční razie v ostravských tramvajích. Někdy jde o zdraví V ostravské zoo se daří vzácným papouškům. Už jste viděli jejich mláďata?

Společnost

Krajští celníci odhalili drogový gang. Vyrobil 70 tisíc dávek pervitinu

Celníci z Moravskoslezského kraje odhalili mezinárodní gang výrobců a dealerů pervitinu. Obviněných je sedm lidí.

Celníci rozbili mezinárodní drogový gang. Ilustrační foto: Policie ČR

Mezinárodní organizovaná skupina měla od začátku loňského roku spolupracovat na nákupu a nelegální distribuci tablet léčiv obsahujících látku pseudoefedrin, chemikálií a na výrobě a distribuci pervitinu.

Někteří obvinění nakupovali v zahraničí léky a chemické látky. „Léky s obsahem pseudoefedrinu si nechávali vozit kurýry nebo si pro ně sami jezdili do zahraničí, celkově se jednalo o kilogramová množství léků,“ uvedla policejní mluvčí Soňa Štětínská.

Z těchto léků buď sami vyráběli psychotropní látku pseudoefedrin, nebo je sami dále distribuovali výrobcům pervitinu z celé republiky. „Kurýři si za zboží od nich brali nejen peníze, ale někdy i vyrobenou drogu. Počty balení v jedné předávce léků byly různé, od desítek až po stovky kusů balení, za největší dodávky léků inkasovali finanční hotovost v řádech stovek tisíců korun,“ dodala Štětínská.

Někteří z obviněných drogy sami vyráběli za pomocí „podomácky“ sestavených varen v objektech na Karvinsku, Frýdecko-Místecku, ale i na dalších místech republiky. Z léků a chemikálií mohlo být vyrobeno přibližně 70 tisíc dávek pervitinu.

Vrchní komisař odboru obecné kriminality krajského ředitelství obvinil čtyři muže ve věku od 23 do 57 let z Frýdecko-Místecka, Karvinska a z Polska. Obviněny byly i tři ženy ve věku od 25 do 42 let z totožných okresů. „Soud rozhodl o vzetí všech do vazby. Obviněným hrozí trest odnětí svobody v rozmezí od desíti do osmnácti let,“ řekla Štětínská.