Nejnovější zprávy: Ve Vítkovicích končí osm hráčů. Odchází i Lakatoš Dva lidé se zranili při nehodě čtyřkolky. Pro jednoho musel vrtulník

Mariánské Hory a Hulváky

​Mariánské Hory mění bytovou politiku. Chtějí více investovat do oprav

Městský obvod Mariánské Hory a Hulváky mění bytovou politiku. Lidé žijící v městských bytech si připlatí na nájemném, díky čemuž však budou žít v moderněji zařízených bytech.

Ilustrační foto: Archiv

Současná politická garnitura v Mariánských Horách a Hulvákách musela při nástupu do vedení radnice přistoupit k zvýšení nájmu v městských bytech, protože dosavadní nájemné ve výši 50 korun za metr čtvereční nebo i menší bylo sice příjemné pro nájemníky, ale zůstávalo z něj velice málo peněz na potřebné opravy.

„Vzhledem k tomu, že má obvod asi 2000 bytů, není v jeho silách, aby byly byty vyšperkované tak, aby odpovídaly našim představám i představám nájemníků. Průběžně se tak dělaly opravy a řešilo se to, co bylo nutné. Ale my bychom chtěli opravovat více, poskytnout obyvatelům větší komfort, aby měli nové rozvody vody, elektřiny, novou fasádu, vymalované chodby apod.,“ vyjmenoval Patrik Hujdus, starosta Mariánských Hor a Hulvák.

„Ovšem při cenách nájemného 50 korun za metr to nejde všechno dělat hned. A když bychom se měli pustit do nějakých oprav, než bychom se dostali na konec fronty všech čekatelů, tak na začátku už by zase bylo třeba něco dělat,“ dodal.

Bytový odbor to tak měl velmi těžké, ale přistoupil k tomu, že lehce zvýšil nájemné. „U nájemníků, kteří už v bytech bydleli, jsme v prvním roce zvedli nájemné o pět korun za metr. Od 1. července tak platí místo 50 za metr, 55 korun za metr a od příštího roku budou platit 60. Když bychom to vztáhli na byt 2+1, tak je to zdražení o 250 korun, následně o dalších 250, celkem to pak bude o 500 více v porovnání s tím, kolik platili dříve. Myslím si, že by to lidé mohli unést, není to nijak dramatická částka,“ popsal Hujdus s tím, že takto vysoké nájemné se platí v tzv. A bytech.

„Disponují plastovými okny, centrálním vytápěním. Jde o byty, ve kterých chce bydlet většina,“ doplnil.

Některé byty pak mají ještě plynová gamata, nejsou v nich plastová okna. V nich nájemníci platili 45 korun za metr čtvereční.

„U těchto bytů jsme zvedli nájem na 50 korun a od příštího roku budou platit 55. Dochází tedy ke stejnému navýšení,“ poznamenal Hujdus s tím, že obvod má i jeden dům, v němž je nájemné 70 korun za metr čtvereční. To se nijak měnit nebude.

Nové opatření už neznevýhodňuje stávající nájemníky před novými

Městský obvod přišel také s novým opatřením, kterým chce smazat určitou nevýhodu, kterou měli dříve stávající nájemníci oproti těm novým.

„Vždycky, když se někdo nastěhoval, tak získal krásně opravený byt. Udělaly se v něm práce v průměru za 250 tisíc korun, přitom dotyční platili stejný nájem jako ti, co už v bytech bydleli třeba třicet let a nic se jim v nich nezměnilo. To nám přišlo dost nefér,“ podotkl Hujdus. „Přijali jsme tak opatření, že když přijde nový nájemník, je mu primárně nabídnut byt před opravou. Samozřejmě uklizený, vymalovaný, musí být uživatelsky v pořádku a nabídneme jej za 60 korun, které od příštího roku budou platit i stávající nájemníci. Pokud však byt opravíme a investujeme do něj alespoň 1000 korun za metr, tak pak je nájemné 90 korun na metr čtvereční,“ podotkl s tím, že někteří za to možná budou vedení obvodu kritizovat.

„Může se zdát, že jsou ceny za opravený byt příliš vysoké, ale je každého věc, co si vybere. A je to tak spravedlivější vůči stávajícím nájemníkům. Je to zásadní změna k tomu, že bytový fond se bude rychleji opravovat.“

Obvod má také ambiciózní představu ohledně oprav domů. Nyní má ještě možnost žádat o dotace v rámci IROPu na zateplení bytů, na snížení energetické náročnosti.

„Tady je možné získat od státu až 40 procent uznatelných nákladů. Ale zbývajících 60 procent musíme mít. Vybrali jsme tak jedenáct domů, které potřebují zateplit, udělat střechu, izolaci, a ty bychom v následujících čtyřech letech chtěli opravit. Chceme tam udělat ale i rozvody elektřiny a vody,“ předeslal Hujdus a dodal, že kromě dotace od státu potřebuje obvod získat spolufinancování z města, protože Ostrava přispívá na projekty městských obvodů.

„Pokud uspějeme, mohli bychom udělat investici do domovního fondu za 150 milionů korun, což je hodně významná věc, protože něco takového se v minulých letech dlouho nepodařilo udělat.“

Od ledna budou nabízené byty i na internetu

V Mariánských Horách a Hulvákách jsou desítky domů, které potřebují vyměnit staré rozvody elektřiny. „Navíc tady máme hodně tvrdou vodu a trubky jsou plné vodního kamene, z průměru tří nebo čtyř centimetry zůstává jen jeden, v trubkách není patřičný tlak a ve čtvrtém patře pak třeba neteče voda nebo teče málo, a to je pak ohromný problém,“ upozornil Hujdus.

„Máme takovou představu, že bychom si vzali úvěr 100 milionů a opravili domy, které to nejvíce potřebují. Musíme najít vhodný úvěr, správné financování. V praxi to bude znamenat, že peníze, které by bytový odbor ušetřil za rok a opravil jeden či dva domy, tak budeme mít hned a peníze, které bychom dali do oprav, můžeme dát na splátku úvěru,“ vypočítal starosta s tím, že opravy budou hotové hned, což je velmi dobré pro nájemníky. „Je to komplexní představa, jak změnit nájemné i péči o byty.“

Další novinkou je fakt, že od 1. ledna 2020 začne obvod nabízet byty k pronajmutí také prostřednictvím internetu.

„Chceme být maximálně transparentní. Ať má kdokoli možnost se na nabízené byty podívat. Samozřejmě se takto o hodně zvýší počet žadatelů a budeme muset upravit i způsob prohlídek. To ale není žádný problém. Vždycky se stanoví dva termíny, do kterých se zájemci budou muset trefit, pokud si budou chtít byt prohlédnout,“ přiblížil Hujdus.

„Zamezíme spekulacím, že bychom byty pronajímali málo transparentně. Každý případ řešíme individuálně a bude tomu tak i nadále. Při pronájmu bytu posuzujeme nejen datum podání žádosti, ale i potřebnost řešení bytové situace konkrétního žadatele.“