Nejnovější zprávy: Příběh nezdolné vůle i dobra. Bezdomovec po letech na ulici pomáhá ostatním Rudnou zablokovala hromadná nehoda. Dva lidé jsou ve vážném stavu

Společnost

Měla 90 let a chodil tam i Bezruč. Kolářova chata na Slavíči šla k zemi

​Turistickou Kolářovu chatu z roku 1931 v lokalitě Slavíč nechal strhnout majitel.

Foto: cs.wikipedia.org

Podle Kamila Kawuloka, starosty Horní Lomné, v jejímž katastru chata stála, byly dřevěné konstrukce ve špatném stavu. Majitel nemovitosti Michal Cháňa v České televizi řekl, že část budovy musel strhnout kvůli bezpečnosti kolemjdoucích.

Když vzadu u objektu nechal zbourat garáž, uvolnilo to podle něj obvodové stěny. Chata nebyla památkově chráněná, podle jejího webu šlo o jednu z nejznámějších turistických chat v Beskydech.

"Dozvěděl jsem se to dnes. Už je stržená," řekl Kawulok. "Další postup necháme na stavebním úřadu. V každém případě je třeba, aby se tam postavila nová chata," dodal.

Článek o historii budovy na jejím webu uvádí, že dřevěná chata vznikla v roce 1930 na místě vyhořelé útulny z roku 1899. Veřejnosti se otevřela v roce 1931.

Ve 40. letech 20. století byl jejím častým návštěvníkem slezský básník Petr Bezruč. V roce 1989 chatu restituovali potomci Jana Koláře, opravili ji a o dva roky později otevřeli veřejnosti.

Majitele budova změnila v roce 2019. Noví majitelé se podle webu pustili do nutné rekonstrukce. "Kromě toho vybudovali hned vedle původní chaty chatu novou. Ta kromě ubytování nabízí také velký sál pro společenské události, ubytování a také moderní venkovní wellness," uvádí web.

Na facebookovém profilu Kolářovy chaty stojí, že bude od 1. září z technických důvodů zavřená a na místě nebude možné koupit občerstvení.