Nejnovější zprávy: Tato stavba dostane Ostravu na mapu světové architektury. Výstava ukazuje i další projekty Větší komfort pro maminky s dětmi. Metylovická léčebna má krásně zrekonstruované podkroví

Proměny kraje

​Musíte je vidět! Šikmý kostel či břidlicový důl získaly cenu cestovního ruchu

Ceny cestovního ruchu Moravskoslezského kraje upozorňují na výjimečná místa, osobnosti či počiny v cestovním ruchu.

Šikmý kostel. Foto: se souhlasem Moravskoslezského kraje

Ve druhém ročníku soutěže zabodovaly v pěti kategoriích například Flascharův důl v Odrách, malebné lázeňské městečko Karlova Studánka, Šikmý kostel v Karviné nebo meandry řeky Odry.V soutěži rozhodovali odborníci i veřejnost.

„Minulý rok byl pro cestovní ruch velmi náročným obdobím. Z dopadů všech opatření a restrikcí se budeme ještě dlouho vzpamatovávat. Ceny cestovního ruchu mají turismus podpořit a povzbudit všechny jeho aktéry. Proto jsem rád, že jednou z kategorií je i ocenění Osobnost cestovního ruchu. Letos ji získali manželé Královi, majitelé Vodního mlýna Wesselsky,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro cestovní ruch Jan Krkoškas.

Ceny upozorňují také na méně známé a méně exponované atraktivity v kraji. O cenách bylo rozhodnuto v polovině letošního května, s osobní gratulací se na téměř všechna vítězná místa vydal náměstek hejtmana kraje Jan Krkoška nyní, se blížícím se začátkem prázdnin.

„Jsem rád, že se na prvních místech v kategoriích, o kterých na stránkách soutěže rozhodovali výletníci, objevily atraktivity ze všech našich šesti turistických oblastí. Těšínské Slezsko dokonce zabodovalo na prvním místě hned dvakrát. Nejsvětovějším místem v Moravskoslezském kraji návštěvníci zvolili šikmý kostel sv. Petra z Alkantary v Karviné, v kategorii Neobjevený skvost zvítězily půvabné meandry Odry v Bohumíně,“ prozradil náměstek hejtmana kraje Jan Krkoška.

Lidé rozhodovali i o kategorii Nejmalebnější místo v zimě. Prvenství získalo lázeňské městečko Karlova Studánka v Jeseníkách.

O osobnosti a nejlepším počinu v cestovním ruchu Moravskoslezského kraje rozhodli odborníci z turismu. Obě kategorie ovládla turistická oblast Poodří.

Titul Osobnost cestovního ruchu získali Věra a Jaroslav Královi – majitelé Vodního mlýna Wesselsky v Loučkách nad Odrou. Nejlepším počinem je podle odborníků Flascharův důl v Odrách.

„Výhercům soutěže bych rád pogratuloval, výsledky, kterých dosáhli, jsou obdivuhodné a inspirující. Je mi velice líto, že zástupcům oceněných subjektů ani zvoleným osobnostem cestovního ruchu jsme neměli příležitost ceny osobně předat na slavnostním vyhlášení, které se minulý rok konalo v Trojhalí Karolina v Ostravě. Vzhledem k situaci, kterou ovlivnila celosvětová pandemie, jsme letos byli nuceni způsob vyhlášení výsledků změnit,“ řekl Petr Koudela, jednatel krajské destinační společnosti Moravian-Silesian Tourism, která Ceny cestovního ruchu Moravskoslezského kraje 2020 společně s krajským úřadem Moravskoslezského kraje pořádala.

„Letní sezóna začíná, v našem regionu můžete najít nespočet krásných a zajímavých míst, které mnozí výletníci zatím neobjevili. Ceny cestovního ruchu nabízí hned několik tipů na hezký výlet. Nezbývá než si vybrat a vyrazit. Pro ty, kteří se na předních příčkách zatím neobjevili, může být soutěž motivací, aby zkusili svou nabídku ještě více zatraktivnit. Mohou své zařízení modernizovat, rozšířit své služby nebo na sebe upozornit zajímavou kampaní třeba na sociálních sítích. Všem držím palce a už teď se těším na další ročník soutěže,“ uzavřel náměstek hejtmana kraje Jan Krkoška.

Vítězové Cen cestovního ruchu Moravskoslezského kraje 2020

Kategorie I - Osobnost cestovního ruchu Moravskoslezského kraje 2020

1. místo: Věra a Jaroslav Královi, majitelé Vodního mlýna Wesselsky

2. místo: Alena Zemanová, předsedkyně spolku Krajina břidlice

3. místo: Ludvík Semerák, ředitel společnosti Slezské zemské dráhy o.p.s.

Kategorie II - Nejlepší počin cestovního ruchu roku 2020 v Moravskoslezském kraji

1. místo: Flascharův důl, Odry

2. místo: Návštěvnické centrum opevnění Šance, Mosty u Jablunkova

3. místo: Muzeum potravin a zemědělských strojů, Ostrava

Kategorie III - Nejsvětovější místo v Moravskoslezském kraji

1. místo: Šikmý kostel (kostel sv. Petra z Alkantary), Karviná

2. místo: Zámek Kunín, Kunín

3. místo: Zámek Raduň, Raduň

Kategorie IV – Neobjevený skvost v Moravskoslezském kraji

1. místo: Meandry Odry, Bohumín

2. místo: Müllerův dům, Opava

3. místo: Kaple V Lipkách, Rýmařov

Kategorie V - Nejmalebnější místo v zimě

1. místo: Karlova Studánka, Jeseníky

2. místo: Zámek Fryštát s parkem Boženy Němcové, Karviná

3. místo: Hřebenovka z Gruně na Bílý kříž, Beskydy