Nejnovější zprávy: Ve Vítkovicích končí osm hráčů. Odchází i Lakatoš Dva lidé se zranili při nehodě čtyřkolky. Pro jednoho musel vrtulník

Společnost

Nadšenci u Opavy tvoří nádherné železniční scenérie. O víkendu bude otevřeno!

​Fanoušci modelářství a železnice mají letos několik možností vidět „v plné parádě“ unikátní, stále rostoucí obří modelové kolejiště ve Lhotě u Opavy.

Jakub Javorek. Foto: Petr Broulík

Je největším soukromým kolejištěm v Moravskoslezském kraji a patří k největším v Česku.

Parta nadšených železničních modelářů ze Lhoty u Opavy ho ve Wolkerově ulici provozuje a stále doplňuje novými modely. Toto kolejiště se rozprostírá na pětasedmdesáti metrech čtverečních, obsahuje jeden tisíc metrů kolejí a může se na něm prohánět až osmdesát malých vlakových souprav.

A v jednom z naplánovaných termínů se toto kolejiště vždy ponoří do některého z období či epoch historie českého železničářství, a to zejména do dob 70. až 90. let minulého století.

Parní a elektrické mašiny, Railjet, chystají se i na Pendolino

Na tomto obřím kolejišti železničních modelářů ze Lhoty lze proto vidět lokomotivy všeho druhu, tedy jak parní či dieselové, tak elektrické. V plánu je však i Pendolino, jehož model si nadšenci chtějí stejně jako mnoho ostatních modelů sami vyrobit.

Především ale návštěvníci uvidí některé modely známých staveb na Opavsku a také spousty až veselých situací na kolejišti v podání miniaturních postaviček. Například známé výjevy třeba z legendárních českých filmů.

„Pořád na našem kolejišti děláme, aby na něm pokaždé bylo něco nového,“ říká vedoucí klubu Jakub Javorek, který kromě modelařiny pracuje i na skutečné železnici jako strojvůdce a lokomotivy řídí. A dodává, že jen příprava a zprovoznění kolejiště do podoby, aby si ho fanoušci modelových kolejišť pořádně užili, trvá dvě neděle.

Je tu i Osoblažka, bunkry, rozhledna

Nadšenci si stavby nádraží, ale i různých objektů na kolejišti také sami staví. „Tady stojíme třeba před rozpracovaným nádražím Milotice nad Opavou, bude tam i milotická vodárna. Tady je přestupná stanice Třemešná ve Slezsku. Zde zase máme model budovy nádrží Opava Západ. Kromě normálních kolejišť máme i úzkorozchodnou trať do Osoblahy,“ provází Jakub Javorek úchvatným kolejištěm.

Kromě modelu Panského mlýna v Opavě-Kylešovicích tu stojí i prvorepublikový bunkr mezi Malými a Velkými Hošticemi, pro Moravskoslezský kraj známá pohraniční malá opevnění, zvaná „řopíky“. Na jednom z kopců je i rozhledna a v rozpracovaném stavu je i kostel se simulací pohřbu z filmu Vesničko má středisková.

Vláčky projíždějí na kolejišti místy, kde stojí modely opavských domů v Těšínské ulici, které jsou vidět i při reálném příjezdu vlakem na nádraží Opava Východ. „Někteří členové spolku mají na kolejišti i malé modely svých skutečných rodinných domů. V každé části kolejiště mám něco, co odráží realitu v kraji,“ říká Jakub Javorek.

Slepice, veverka, had, houbaři. Přibudou i Rychlé šípy?

Pozorný návštěvník vidí na kolejišti modelářů ze Lhoty i miniaturní příběhy: slepice prohánějící se po dvorku, které ve vrátkách hlídá pes, aby neutekly. Strážní domek se strážným, který chová ve chlívku prasátko nebo houser dorážející na pantátu sedláka. Děti hrající si u obytných domů na hřišti.

„Jsou tu i zvířátka, které člověk musí najít. Třeba sova v lese, na kameni se vyhřívající had, myslivec se psem, veverka na kmeni, houbaři nebo nadšenec jako my, který si ze skály natáčí na kameru projíždějící vlaky,“ usmívá se Jakub Javorek.

A upozorňuje na hejno divokých hus, které letí nad lesem a jen díky fíglu modelářů ze Lhoty jsou zdáním opravdu ve vzduchu. Ti si už vymysleli i scénku porážení stromu, při níž dřevorubci v lese opravdu porazí jeden ze stromů a ten spadne. Je tu i zajíček sedící v lese na pařezu. Nebo skautský tábor s totemem, v jejichž stanech je vzorně uklizeno, ale v jednom je i pořádný „čurbes“.

„Takže je to i zábava pro malé děti. A další plánujeme, třeba Sněhurku a sedm trpaslíků, Rychlé šípy jedoucí na výlet nebo scénku s kochajícím se doktorem z filmu Vesničko, má středisková,“ říká vedoucí spolku Železniční modeláři ze Lhoty.

Stromy vyrábějí z drátů, molitanu, koňských žíní

Modeláři si sami vyrábějí mnohé modely lokomotiv. Němku, Albatrose, Žabotlam, Uršulu, Velkého bejčka - fanoušci železnic určitě vědí, které lokomotivy pod těmito přezdívkami prosluly. Je tu vytěžený zatopený lom a železniční mosty či viadukty.

Modeláři si vyrábějí taky všechny druhy stromů, tedy listnaté i jehličnaté. A jak? Ty jehličnaté z ocelového vázacího drátu, koňských žíní, špejlí, drceného molitanu a ze štětin ze smetáku. A - lógru z kávy. Vypadají neuvěřitelně pravě, vždyť jsou z nich na kolejišti v Opavě celé lesy.

„Lógr z kávy doma každý schováváme. Je to nejlepší imitace kůry. Na listnaté stromy používáme elektrikářský drát. Z něj kroucením vytváříme koruny a tvary různých listnáčů. Pak se kmen omotá toaletním papírem a prolije lepidlem a barví se. Ve finále se na větve lepí chomáčky natrhané speciální buničiny a posype posypem imitujícím listí, který vyrábíme z otrub,“ usmívá se Jakub Javorek.

A dodává, že modeláři ze Lhoty už plánují třeba i model tramvaje, která bude jezdit v určitých intervalech. Už nyní je tu i jedna eroticky laděná scéna pro dospělé či odstavná nádraží pro vlaky, které jsou schované pod kolejištěm i pro velké soupravy třeba třiceti vagonů s uhlím. Nadšenci chystají i efektní ladění osvětlení svého kolejiště a to tak, aby imitovalo třeba noc či stmívání.

Vláčky ovládají počítače. Stejné jako v reálu

Klub Železničních modelářů ze Lhoty vznikl už před jedenácti lety, založili ho Milan Tomek a Radim Strnadel. Nyní má celkem třináct dospělých členů a dva dětské modeláře, kteří sem jezdí pomáhat svému dědovi a tatínkovi.

Takže klub vychovává už i své nástupce a rozrůstá se. Má i své ajťáky, kteří napojují kolejiště tak, aby bylo možné ho ovládat počítačem. Kolejiště je totiž kompletně řízeno digitálním provozem.

„Provoz vlaků řídí nyní dva počítače, za nimi jsou dispečeři jako ve skutečném provozu. Náš program je téměř totožný se skutečnými programy na dráze s reálnými vlaky. Do budoucna by naše kolejiště mohlo fungovat jako výukový trenažér pro dispečery a školy se železničářským zaměřením,“ udivuje vedoucí klubu železničních modelářů ze Lhoty Jakub Javorek.

A co všechny tyhle velké kluky k modelařině a železnici přitahuje? „Železnice má pro nás všechny své specifické kouzlo. Říká se, že buď železnici nenávidíte, nebo ji prostě milujete. Ale my v klubu máme vesměs železnici v krvi, tepe nám v ní trochu nafty a oleje, trochu uhlí a páry a pulsy elektrických lokomotiv. Všichni jsme jako malí měli doma nějaký ten vláček a na to jejich kouzlo jsme prostě nechtěli v dospělosti zapomenout,“ usmívá se Jakub Javorek.

Kolejiště lze vidět co dva měsíce vždy o víkendu

Modelové kolejiště umístěného v několika místnostech budovy ve Wolkerově ulici lze navštívit, a to nejlépe s dětmi, co dva měsíce vždy o vybraném víkendu.

„Moc nás mrzí, že nemůžeme být otevřeni častěji, ale všichni chodíme do své práce, ale hlavně chceme na kolejišti stále ještě pracovat. Kdybychom měli častěji otevřeno, nic moc bychom na něm dále neudělali,“ říká Jakub Javorek.

A tak zájemci mohou navštívit jejich obří kolejiště s kavárnou v podobě bufetového vozu s reálnými vlakovými sedadly o víkendu v polovině května, tedy 14. a 15. května, 16. a 17. července, 17. a 18. září, 19. a 20. listopadu a letos naposledy 10. a 11. prosince. Vždy od 10 do 17 hodin.

Ceny vstupného jsou pro dospělého 80 Kč a pro dítě 40 Kč. Rodinné vstupné pro dva dospělé a dvě děti činí 200 Kč.

Fotogalerie

Autor: Petr Broulík