Nejnovější zprávy: Panenky, se kterými si hrály naše maminky a babičky. Zámek hostí unikátní výstavu ​Harenda baví degustacemi i českou kuchyní v moderním pojetí

Kultura

Národní divadlo moravskoslezské startuje sezonu. Chystá 17 nových premiér

Čtyři soubory Národního divadla moravskoslezského vstoupí do nové sezony dvěma zahajovacími galavečery 3. a 4. září, během nichž divákům nabídnou ochutnávky všech novinek a ukázky stálic repertoáru.

Ukázka z komedii Bouřlivá plavba. Foto: Martin Kusyn

„Vracíme se ke konceptu úspěšně vyzkoušenému v roce 2019 – zahajovací večery se budou odehrávat v obou našich velkých divadlech. Začneme v Divadle Antonína Dvořáka, kde je doma především opera, ale také činohra a balet. Druhá část večera se odehraje v Divadle Jiřího Myrona, kde je doma především muzikálový soubor,“ rozvedl ředitel NDM Jiří Nekvasil.

V nadcházející sezoně nastudují čtyři soubory NDM celkem 17 nových premiér. Kromě Divadel Antonína Dvořáka a Jiřího Myrona a komorního Divadla „12“ ožije poprvé divadelní produkci také slavnostní sál v patře Divadla Jiřího Myrona. Mottem sezony je slogan světlo prochází tmou. „Vzniklo samozřejmě v souvislosti s událostmi, které se ve světě dějí, především mám na mysli napadení Ukrajiny Ruskem, ale také jsme se zamýšleli nad tím, čím má umění lidem být – a ono má být tím světlem,“ přiblížil stručně ředitel Nekvasil.

Soubor opery NDM v pěti premiérách představí sedm nových titulů od baroka až po 20. století. Soubor činohry připraví šest nových premiér, muzikál rozšíří svou nabídku o čtyři nové tituly, balet o dva. Baletní soubor má programovou změnu – místo plánovaného Peera Gynta choreografa Johana Ingera nabídne divákům choreografii Hora renomovaného izraelského tvůrce Ohada Naharina.

„Činoherní soubor sezonu NDM zahájí první řádnou premiérou - 17. září uvede komedii Toma Stopparda Bouřlivá plavba. Dne 22. září uspořádáme dlouholeté sólistce, první dámě ostravské opery Evě Dřízgové-Jirušové, narozeninový gakoncert,“ doplnil nejbližší plány Nekvasil. „Kromě novinek samozřejmě zůstává na repertoáru na pět desítek inscenací, s některými z nich se v sezoně rozloučíme,“ doplnil ředitel divadla.