Nejnovější zprávy: Ukrajinské Dnipro se stane partnerským městem Ostravy Výluka v Ostravě-Jihu končí, na trať se vrátí tramvaje

Kultura

Neobvyklé dílo sprejerů. Teď už čtenáři porubskou knihovnu neminou!

Porubskou knihovnu v Podroužkově ulici zdobí neobvyklé dílo sprejerů.

Irena Šťastná u knihovny v Podroužkově ulici. Foto: Petr Broulík

Znázorňuje hřbety knih srovnaných v poličkách, na kterých jsou vyvedené názvy fiktivních románů či jména jedenácti známých spisovatelů z Moravskoslezského kraje.

Jedna z maleb v podobě usměvavé dívčiny u jistě lahodné horké kávy také láká do kavárny City Cafe Ostrava, která sídlí ve stejné budově jako knihovna.

Foto: Petr Broulík

Chtěla, aby knihovna byla už zdálky vidět

Mezi regionálními autory, kteří figurují na malovaných hřbetech knih, je například Karin Lednická, Petr Hruška, Ivan Binar, Ondřej Hložek či Dominik Bárt.

Nápad zvelebit šedivou a fádní betonovou zeď rozlehlého objektu výměníkové stanice dostala Irena Šťastná z Knihovny města Ostravy.

„Cílem bylo estetizovat okolí knihovny a udělat něco, aby naše knihovna byla už zdálky vidět,“ říká Irena Šťastná. „Chtěla jsem také, aby ten šedivý beton ožil barvami. A v neposlední řadě je to pro řadu lidí, kteří do knihovny míří, viditelný a nápadný navigační prvek,“ dodává.

Knihovna má řadu nových čtenářů, tak aby nebloudili

Klimatizovaná knihovna, která dnes slouží čtenářům z celého sedmého a osmého porubského obvodu, je totiž v objektu, který má tři vchody a čtenáři zpočátku v sídlištním prostoru mezi panelovými domy, zelení, a spletí plácků a stezek, tápali.

„Rok byl navíc celý objekt zavřený kvůli rekonstrukci a rozšíření. Dříve jsme sídlili jen v menší části budovy, takže někteří čtenáři hned nevěděli, kudy k nám. Ve stejnou dobu byla zrušena i knihovna v ulici Ludvíka Podéště, tedy nad Duhou, a její čtenáři přešli k nám,“ říká Irena Šťastná a dodává, že knihovnou projde denně sto, někdy i sto padesát čtenářů.

Zaprášený středověk zavrhli, malované knihy hrají barvami

Výtvarníky ztvárněné hřbety knih hrají vtipem a barvami, přestože sprejeři nejprve navrhovali, aby vypadaly jako ve středověku a jako staré zaprášené knihy. „To jsme nakonec zavrhli. Ale přeci jen jsou to grafiťáci, tak jsme jim nechali, aby se na názvech knih trošku vyřádili. Koneckonců, i je ta práce musí bavit,“ usmívá se Irena Šťastná.

Ač ještě hravé art graffiti není zcela hotovo, už teď tak víceméně působí. „Když je ale teď nad třicet stupňů, tak chtějí-li si naši sprejeři zachovat život, na díle nepracují. Čekají na podvečer a tvoří tehdy,“ podotýká Irena Šťastná.

A sama už získává první, vesměs kladné ohlasy čtenářů. „Je to naše letní překvapení pro ty, kteří ocení pohled na knihy i před knihovnou. Přijďte se podívat, půjčit si pár knih a dát si tu nejlahodnější kávu v City Cafe Ostrava,“ láká do rekonstruované knihovny, ke které naviguje barevné hravé art graffiti.

Jeho vznik podpořila finančně třiceti tisíci korunami také radnice porubského obvodu. Sama knihovna zaplatila šest tisíc, dodala nápad a celý vznik díla zorganizovala. Na financování díla se podílí i podnik Veolia, kterému celý objekt rozměrného výměníku patří.