Nejnovější zprávy: Únik před exekucí? Milostivé léto pomohlo v kraji jen hrstce lidí Muž se těžce zranil při snowkitingu. Zřejmě spadl z výšky a poranil si páteř

Společnost

Nouzový stav, žádné vánoční trhy, konec hromadných akcí. Co nás čeká v dalších dnech?

​Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (ANO) vítá vyhlášení nouzového stavu i přijatá opatření, která mají pomoci zbrzdit další šíření epidemie koronaviru.

Ilustrační foto: Veronika Mikulová

Organizátoři vánočních trhů, které se z rozhodnutí vlády nebudou moci konat, nyní řeší, zda bude možné zachovat aspoň nějaké atrakce či části programu. Majitelé restaurací hovoří o tom, že další omezení jejich činnosti bude mít dopad na ekonomiku i zaměstnanost.

"My jsme byli pro nouzový stav, bylo nám řečeno, že to mají vyřešit krajské hygienické stanice, které se na to evidentně necítily. Nebylo zbytí a v podstatě tato opatření skutečně vyžadují nouzový stav. Považuji to za rozumné. Osobně bych se přikláněl spíše k relativním hodnotám, když máte stadion pro 15.000 lidí, tak těch 1000 lidí je v pořádku. Něco jiného je, když máte stadion pro 1000 lidí a je tam 1000 lidí, tak to v pořádku není, ale dobře, Bůh zaplať za to," uvedl Vondrák.

Podle něj stát mohl přijmout i razantnější opatření a vyhlásit kompletní lockdown, ale je třeba zohlednit i to, že ekonomika musí nějak fungovat. "Teď bych týden počkal a pokud se to (opatření) nějak neprojeví, tak pak si myslím, že už není moc možností, než to úplně utnout," uvedl hejtman.

Nově přijatá opatření výrazně dopadla na organizátory vánočních trhů, které vláda zakázala. Řada z nich měla začít v regionu už v pátek či během víkendu. Ještě před jejich zákazem mnozí organizátoři avizovali, že omezí kulturní program nebo nebudou slavnostně rozsvěcet vánoční stromy tak, aby zbytečně nelákali velké množství lidí.

Plánovali ale otevření prodejních stánků i provoz dalších atrakcí či doprovodný program, vláda ale s platností od pátečního večera konání vánočních trhů zakázala. Výjimkou je prodej vánočních stromů a kaprů.

"Ostravské Vánoce budou respektovat nově vydaná vládní nařízení a z nich plynoucí omezení týkající se také zákazu konání vánočních trhů. V tuto chvíli vyhodnocujeme všechna nově vydaná omezení a řešíme, jaké budou mít dopady na veškerý další program Ostravských Vánoc 2021. Nyní bohužel nedokážeme potvrdit, zda a jakým způsobem případně bude moci zůstat v provozu ledové kluziště, ruské kolo a další doprovodný program," řekla mluvčí projektu Ostravské Vánoce Pavlína Merendová.

Dodala, že v centru města se nyní zdobí vánoční strom a zájemci mohou zavítat také k umělecké expozici na Prokešově náměstí.

"K případné demontáži stánků v tuto chvíli nedokážeme nic bližšího říct, protože to je čerstvá informace. Budeme to řešit. Jsme samozřejmě v kontaktu se všemi dodavateli, ať už jde o technické dodavatele, kteří měli třeba stavět LED obrazovku nebo samotné stánkaře. My už jsme to průběžně samozřejmě nějak regulovali, ale tohle je až příliš velký zásah," doplnila Merendová.

Kateřina Ptáčková, která provozuje několik restaurací v Ostravě a v Hlučíně, dnes řekla, že zpřísnění podmínek bude mít obrovský dopad. Podniky budou muset být mezi 22:00 až do 4:59 zavřené.

"Co k tomu mám říct? Ekonomika půjde úplně do háje. Budou ty lidi zase živit na pracovních úřadech. Dělají z nás úplné hlupáky. Očkujeme se a stejně nám to zavřou nebo omezí, co to má potom za smysl?" podotkla Ptáčková.

Podle ní je situace navíc o to horší, že hospody přijdou i o zbytek tržeb z vánočních večírků, které některé firmy už dříve začaly rušit, protože jejich majitelé nechtěli, aby se lidé shlukovali. "Teď to dorazili úplně," řekla Ptáčková, která za nedostačují považuje i kompenzace.

Domnívá se, že opatření bude mít dopad i na personál. Není vyloučeno, že některé pracovníky, zvláště pokud jsou ve zkušební době, bude muset propustit.