Nejnovější zprávy: Panenky, se kterými si hrály naše maminky a babičky. Zámek hostí unikátní výstavu ​Harenda baví degustacemi i českou kuchyní v moderním pojetí

Proměny kraje

OBRAZEM: Orlová se konečně dočkala nového náměstí. Jak se vám líbí?

Největší a nejnákladnější stavba v novodobé historii Orlové je hotová. Město se konečně dočkalo nového náměstí.

Foto: Petr Sobol

O vybudování nového centra města v Orlové začali uvažovat už v roce 2006. Betonový plácek, který se nacházel mezi Priorem a budovou městského úřadu, se ale začal měnit v důstojné místo až o několik let později.

Až v roce 2011 se městu podařilo získat přislíbených více než 200 milionů korun od státu na zahlazování důlních škod. O pět let později byl položen základní kámen stavby, ta byla ale brzy kvůli archeologickým nálezům přerušena.

Další pozdržení měl na svědomí zhotovitel, který odmítl dokončit stavbu bez požadovaného navýšení financí. Celý proces tak začal nanovo a opět se začalo budovat až v létě roku 2020. A dnes je hotovo!

„Každá stavba je komplikovaná. A čím je větší, tím je komplikovanější. Orlováci čekali na náměstí dlouhá léta. Doufám, že si ho budou dlouhá léta taky užívat,“ uvedl starosta Orlové Miroslav Chlubna.

Dominantou náměstí je kaskádová kašna se sochou orla a polyfunkční dům s 15 byty, které patří městu. Jejich licitace by měla proběhnout na přelomu září a října. Součástí objektu je také pět nebytových prostor. Občané města si sami vybrali, že by v nich chtěli kavárnu a cukrárnu, pekařství, knihkupectví a dárkovou galerii, květinářství a dekorace.

„Budeme dvakrát licitovat. Pokud se objekty neobsadí, tak budeme hledat další zájemce,“ prozradila místostarostka města Naděžda Kubalová. „Pokud se nebytové prostory otevřou na Vánoce, budeme rádi, ale spíše to bude až po nich," doplnil ji starosta Chlubna.

Pod náměstím se nachází i podzemní garáže, které nabízí 92 parkovacích míst. Část z nich bude sloužit nájemníkům bytů a nebytových prostor, další místa budou určená návštěvníkům centra města a část parkovacích stání bude vyhrazena k dlouhodobému pronájmu.

Investice orlovské radnice ale stavbou náměstí nekončí. „Na konci roku by tady mělo vzniknout veřejné WC. Taky plánujeme proměnit parčík pod náměstím, ze kterého by se měla stát oddechová zóna. Zároveň propojí náměstí s lesoparkem,“ prozradil Chlubna.

Stavba náměstí se oproti původním předpokladům prodražila, celkové náklady se nakonec vyšplhaly na 428 milionů korun. Částku ve výši 152 milionů korun zaplatilo město, zbylých 276 milionů pokrylo Ministerstvo financí.

„V Praze se těžko vysvětlujte, proč k nám jdou státní peníze na stavbu náměstí. Kraj se však 200 roků huntuje a devastuje, republika by nám to měla vrátit. A já jsem rád, že se to povedlo,“ prohlásil náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jakub Unucka. „Musíme přijít s revolucí. A takové náměstí revolucí je. Pokud takových změn bude víc, tak náš region má šanci,“ uzavřel.

Fotogalerie

Autor: Petr Sobol