Nejnovější zprávy: Panenky, se kterými si hrály naše maminky a babičky. Zámek hostí unikátní výstavu ​Harenda baví degustacemi i českou kuchyní v moderním pojetí

Společnost

Ochranáři smutní: Dvě přejetá rysí mláďata za šest týdnů

Pro ochránce přírody, kteří s nadšením sledují každý další přírůstek rysa a dalších šelem v Beskydech, to jsou hodně špatné zprávy. Pod koly aut skončily za posledních šest týdnů už dvě rysí mláďata.

První mládě rysa ostrovida srazilo auto letos 4. října mezi Lidečkem a Lužnou. “Mrtvé rysí kotě nalezl místní živnostník, který je předtím k večeru pozoroval pobíhat samotné v okolí silnice. Viděl dokonce, jak si hrálo s jeho kočkou,” uvedli pracovníci Chráněné krajinné oblasti Beskydy.

Zároveň doporučili, aby byla v úsecích, kde je prokázána migrace zvěře, upravena rychlost. Navrhli, aby byla rychlost omezena na padesát kilometrů v hodině od setmění do rozednění. “Zbytečná smrt mladé šelmy by měla být pobídkou k rychlému prosazení tohoto opatření v praxi,” uvedli ochranáři.

Určitě netušili, ža za šest týdnů budou voláni k dalšímu přejetému mláděti rysa.

Nyní přejelo auto další mládě rysa v Dolní Bečvě. Zpráva je to o to horší, že šlo podle ochranářů o devítikilové odrostlé mládě, které mohlo být starší než půl roku.

Rozmnožování a návrat rysů se přitom v poslední době v Beskydech nevyvíjí podle představ ochránců přírody. Nyní žije v Beskydech zhruba deset dospělých jedinců rysa, přičemž poslední sražený kus byla samička, a tedy další naděje na rozšíření počtu populace rysa padla.