Nejnovější zprávy: Fotogalerie: Ostravská dáma na kolejích řídí i fotí tramvaje. A že jí to jde! Fakultní nemocnice Ostrava očkuje seniory, denně jich stihne 200

Kultura

Ostravské kulturní centrum Cooltour po 10 letech existence končí

Ostravské nezávislé kulturní centrum Cooltour po necelých deseti letech existence ukončilo svou činnost.

Foto: cooltourova.cz

Provozovatelé to uvedli na svém webu. Odůvodnili to tím, že se jim nepodařilo naplnit hlavní cíl - vybudovat v Ostravě velké mezinárodní kulturní centrum.

Chyběly jim peníze a prostor. Epidemie koronaviru podle jejich prohlášení hrála při rozhodnutí až druhotnou roli.

"Od roku 2011 jsme měli vždy za cíl vybudovat v Ostravě velké mezinárodní kulturní centrum, ale tento směr se nám nepodařilo naplnit. Vždy chyběly peníze a prostor," píše se na webu. O tomto kroku se hovořilo už během loňského roku.

"Není to úplně korona, co toto rozhodnutí zapříčinilo, nicméně i to je podstatná přísada. Tím nejdůležitějším důvodem bude asi naše přesvědčení, že jsme dosáhli stropu toho, co se dá za existujících podmínek v našem oboru v Ostravě rozvíjet," napsali.

Kulturní centrum Cooltour Ostrava vzniklo v dubnu 2011, prostor se otevřel veřejnosti 9. října stejného roku.

Projekt se původně snažil navázat na neúspěšnou kandidaturu Ostravy na titul Evropské hlavní město kultury, postupem času se však stal spíše společenskou laboratoří, kde nacházely podporu nápady a myšlenky.

Dramaturgie Cooltouru se často zaměřovala na mezinárodní uměleckou scénu jak formou poskytování pobytu evropským souborům, tak uváděním představení z různých zemí.

Program pak doplňovaly i české taneční a divadelní soubory a koncerty českých a zahraničních hudebních uskupení.