Nejnovější zprávy: Ukrajinské Dnipro se stane partnerským městem Ostravy Výluka v Ostravě-Jihu končí, na trať se vrátí tramvaje

PIVNÍ MAPA

Čeští sládci ocenili kvalitu z minipivovarů HoppyDog či Žíznivý dromedár

Na největší evropské soutěži piv z minipivovarů, Jarní ceně českých sládků, se znovu dokázali prosadit zástupci Moravskoslezského kraje. Konkrétně bodovaly pivovárky HoppyDog, Nachmelená Opice, Žíznivý dromedár a Albrechtický pivovar.

Pivovar HoppyDog si vytvořil kvalitní renomé záhy po otevření v roce 2016 (Foto: archiv redakce)

13. ročník Jarní ceny českých sládků se konal v polovině března v Pivovarském dvoře Zvíkov, kde se do patnácti kategorií přihlásilo 152 pivovarů s 637 vzorky piv.

Není divu, že prosadit se v tak obrovské konkurenci je pro minipivovary velmi prestižní záležitost. Platilo to i v případě ostravského pivovárku HoppyDog, který vyhrál kategorii India Black Ale s pivem Baskerwille.

„Je to pro nás potvrzení, že umíme uvařit opakovaně dobré pivo, které obstojí i v tak široce obsazené soutěži. Obzvláště si ceníme toho, že se nám podařilo zopakovat umístění na Jarní ceně druhý rok po sobě,“ uvedl Luboš Petr z minipivovaru HoppyDog.

Hlavní přínos soutěže podle něj spočívá v porovnání s ostatními bez nánosu marketingu a síly značky.

„Na druhou stranu nechceme soutěžit jen pro cenu samotnou a obesílat různé soutěže. Proto naše piva posíláme jen tam, kde je kromě odborné poroty zajištěna i reprezentativnost výsledků a patřičná šíře soutěžících pivovarů, což Jarní cena určitě splňuje,“ vysvětlil zástupce ostravského pivovárku.

Slavit úspěch mohli také kolegové z minipivovaru Žíznivý dromedár, který byl otevřen teprve v listopadu loňského roku v Ostravě-Hrabůvce.

Jejich Märzen neboli německý březňák získal třetí místo v kategorii světlých a silných spodně kvašených piv.

„Po čtyřech měsících, co fungujeme, je to pro nás povzbuzení. Jsme rádi, že naše pivo chutnalo i odborníkům a že naše jméno zaznělo na takové události,“ řekl jeden ze zakladatelů pivovárku Zbyněk Závodník.

Mimochodem, oceněný speciál je v jejich „oáze“ na čepu právě v těchto dnech.

Z kvantity se rodí kvalita

Velmi dobře se na letošním ročníku Jarní ceny českých sládků prezentoval také krnovský minipivovar Nachmelená Opice, který obsadil druhé místo v kategorii India Pale Ale s na trhu již etablovanou čtrnáctkou.

Dalším oceněným zástupcem našeho regionu byl Albrechtický pivovar, který se umístil na třetím místě v kategorii Pale Ale se speciálem Pacific waves.

Nejprestižnější cenu, tedy první místo v kategorii světlý český ležák, získal Pivovar Holendr z Valašského Meziříčí.

Piva hodnotilo celkem 80 degustátorů, které pečlivě vybírá Českomoravský svaz minipivovarů, rozdělených do deseti základních a čtyřech finálových komisí.

Jak upozornil prezident svazu Jan Šuráň, minipivovary každoročně dokazují, že jsou svébytnou součástí pivovarnického průmyslu a že roste nejen jejich počet.

„Na konci roku 2018 jsme končili na čísle 440 a podle mých předpokladů se jejich počty budou zvyšovat dalších deset let tempem co týden, to jeden minipivovar. Z této kvantity se rodí vynikající kvalita piva, což letošní soutěž potvrdila,“ zhodnotil pivovarský odborník.

V rámci 13. ročníku Jarní ceny českých sládků mohla i nezávislá komise složená ze zástupců velkých pivovarů konstatovat, že soutěžní vzorky byly velmi kvalitní, vyrovnané a jen minimum piv neodpovídalo standardům.