Nejnovější zprávy: Muž spadl z výšky z lešení, utrpěl vážná zranění Využijte odstavná parkoviště a hromadnou dopravu, doporučují fanouškům pořadatelé MS v hokeji

Společnost

Policie loni vykázala v kraji z domácností 122 lidí, nejvíce v Ostravě

Policisté loni vykázali z domácností v Moravskoslezském kraji kvůli domácímu násilí 122 lidí. Je to podobné číslo jako v předchozích letech, kdy předloni to bylo 118 osob a v roce 2014 pak 126 osob, řekla dnes novinářům policejní mluvčí Gabriela Holčáková.

Nejvíce vykázaných tradičně připadlo na Ostravu, za loňský rok jich bylo 39. Proti roku 2015 je to ale výraznější pokles, tehdy policisté vykázali rekordních 52 lidí. Nejméně případů, 12, zaznamenali policisté na Novojičínsku.

Mezi vykázanými stále jasně převažují muži, z loňských 122 vykázaných byla pouze jedna žena. „Klesl počet dětí, žijících v domácnostech, ze kterých se vykazovalo. Vloni šlo o 64 dětí, v roce 2015 o 66 dětí a v roce 2014 se jednalo o 84 dětí,“ uvedla mluvčí. Nejvíce vykazování z obydlí policisty zaměstnalo v lednu a v květnu, nejméně naopak v červenci a prosinci.

Zákon umožňuje v České republice vykázat z obydlí člověka podezřelého z páchání domácího násilí od roku 2007. V uplynulém desetiletí tak policisté vykázali z moravskoslezských domácností více než 1200 lidí. Zhruba třetina byla vykázána na Ostravsku, celkem 408 osob.

„Právě v Moravskoslezském kraji vznikla v uplynulém desetiletí první poradenská místa na policejních služebnách. První speciální poradenské místo bylo zřízeno v roce 2013 v Ostravě,“ připomněla mluvčí.

Poradenská pomoc či konzultace byla v roce 2016 podle ní poskytnuta ve více než 250 případech. Oběti čelily jak verbálním, tak fyzickým atakům. Útočníci často užívali i zbraně, jako sekeru, láhev, kladivo či nůž.

Podle policistky Stanislavy Klečkové, která je členkou týmu ostravských specialistů věnujících se problematice domácího násilí, se ve své praxi kromě týraných žen potkává často se seniory. Výjimkou nejsou ani falešná oznámení, kterých je ale maximálně do deseti za rok. Pachateli domácího násilí jsou podle ní despotičtí a sebevědomí lidé, kteří jsou ale přitom mnohdy na svém partnerovi závislí. „Paradoxně ta násilná osoba je tou závislou osobou, která chce mít tu druhou osobu pod kontrolou,“ řekla policistka.

Uvedla případ ženy, která byla dlouhodobě psychicky i fyzicky týrána. „Byla tam i izolace a ekonomické týrání. Tam došlo i k tomu, že otec si nepřál, aby měla matka se svým vlastním synem dobré vztahy,“ uvedla Klečková. Žena byla týrána déle než 15 let a nakonec opustila republiku, kde začala nový život, protože v Česku ji muž vždy dohledal.