Nejnovější zprávy: Reportáž z noční razie v ostravských tramvajích. Někdy jde o zdraví V ostravské zoo se daří vzácným papouškům. Už jste viděli jejich mláďata?

Společnost

Před pár lety byla ve zbídačeném stavu, teď chata Prašivá slaví stovku

​Sté výročí slaví letos turistická chata Prašivá v Beskydech, která v posledních šesti letech prošla rekonstrukcí. Na opravách se podílelo pět stovek dobrovolníků, kteří odpracovali 15 tisíc hodin.

Turistická chata Prašivá v Beskydech slaví už sto let. Foto: Chata Prašivá

Celkové náklady na vzkříšení původního lesku nejstarší beskydské turistické chaty se pohybovaly okolo 3,5 milionu korun. Nebýt dobrovolníků a jejich odvedené práce, byla by tato částka výrazně vyšší. ČTK to řekl jeden z provozovatelů chaty Martin Stiller.

Chatu vlastní Klub českých turistů. Když jsme chatu v roce 2015 přebírali, tak byla ve velmi neutěšeném, doslova až zbídačeném stavu. Od té doby je na ní odpracováno více než 15 tisíc dobrovolnických hodin, a s hrdostí tak můžeme říci, že její kondice už je dobrá," uvedl Stiller. Podle něj může vydržet dalších 100 let. Chce to ale s ní zacházet s láskou a péčí," doplnil.

Za sebou má se svým týmem šestileté období postupných oprav. Do dnešního dne stihli dát do pořádku dokonce víc věcí, než původně předpokládali. Tím ale práce nekončí, nápadů, jak chatu dále zvelebovat, máme ještě spousty. Například na jaro 2022 plánujeme stavbu nové čističky odpadních vod a z dlouhodobého hlediska bychom rádi rozšířili kuchyň, sklady a sociálky pro hosty," řekl Stiller.

Dosud se podle něj největší stavební práce týkaly vnitřních prostor i vnějšku. Interiéry prošly celkovou rekonstrukcí, náročné byly výměny trámů na rozhledně a velmi složité bylo vybudovat také novou elektropřípojku ke studnám," uvedl.

Dnes se už neví, kolik lidí chatu postavenou na vrcholu stejnojmenné hory, provozovalo. Chybí totiž dokumentace. Kdo byl pro její historii nejdůležitější, tak nejde říct. Těžko někoho nějak vyzdvihovat. Dle mého názory každý jedinec, který chatě nějak pomohl, byl hodně důležitý. Jako jednotlivec by byl ale bezmocný, síla je v partě, ve vzájemné pomoci a spolupráci," doplnil provozovatel.