Nejnovější zprávy: Naděje pro Liberty Ostrava. Věřitelé schválili restruktualizaci Motorkář (47) se vážně zranil po střetu s kamionem, vrtulník ho přepravil do Olomouce

INVAZIVNÍ DRUHY

Přišli odjinud a už zůstali: šeřík obecný pochází z Balkánu

Když se řekne invazivní druh, většina z nás má chuť popadnout nějaký vražedný nástroj a vyrazit hubit a plenit. Mezi u nás nepůvodní druhy ale nepatří jen mandelinka bramborová nebo bolševník.

Foto: pixabay.com

Šeřík obecný (Syringa vulgaris) – když nadšení Pražané vítali v květnu pětačtyřicátého sovětské osvoboditele, pravděpodobně ve valné většině netušili, že jim na tanky házejí nepůvodní rostlinu.

Šeřík obecný byl v desátém století zavlečen do Evropy, přesněji do Španělska arabskými nájezdníky. Do střední Evropy byl dovezen v 16. století (prý roku 1566) z tehdejší Osmanské říše a to údajně přímo z Konstantinopole do Vídně císařským velvyslancem jménem Ogier Ghislain de Busbeck, který byl ve své době znám i jako spisovatel.

Primárním místem výskytu šeříku obecného byl roku 1828 určen Balkánský poloostrov, kde přírodovědec Anton Rocher nalezl původní zástupce jeho druhu ve volné přírodě.

Na naše území byl přivezen v 17. století.

Šeřík, jenž u nás původně sloužil nejen jako okrasný keř, či menší strom v zámeckých zahradách (z květů se vyrábějí éterické oleje), a jemuž se v našem podnebném pásmu výrazně dařilo, byl později vysazován do volné přírody.

Jeho zplanění bylo poprvé pozorováno začátkem 19. století.