Nejnovější zprávy: Panenky, se kterými si hrály naše maminky a babičky. Zámek hostí unikátní výstavu ​Harenda baví degustacemi i českou kuchyní v moderním pojetí

Společnost

Průšvih, aneb když ve sklepě doutná 30 metráků uhlí. Hasiči jej museli vysát ven!

​Šest hasičských jednotek se v pondělí 26. září v Petřvaldu u Karviné zapojilo do vyskladnění sklepa plného hnědého uhlí - palivo se začalo zahřívat a hrozilo jeho samovznícení.

Foto: Tomáš Lach

Událost byla na tísňovou linku hasičů ohlášena tři minuty před desátou hodinou dopoledne. K zásahu byly v prvním sledu vyslány hasičské jednotky ze stanic Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje v Orlové a Slezské Ostravě, spolu s nimi pak dobrovolní hasiči z Petřvaldu.

"Hasiči po příjezdu na místo události zjistili, že se ve sklepě kouří z hromady přibližně 30 tun hnědého uhlí, termokamera ukázala povrchovou teplotu 60 °C," uvedl za hasiče Jakub Kozák.

To je teplota, při které je již nutné hromadu přeházet, popřípadě přeskládat jinam a tím ji ochladit. Při dosažení teploty 65 °C už dochází k hoření. Hnědé uhlí je palivo, které je k samovznícení velmi náchylné - mezi první příznaky patří tvorba vodní páry, dým s výskytem jedovatého oxidu uhelnatého a právě rostoucí teplota - přeskládat či vyskladnit uhlí je nutné už při dosažení 40 až 50 °C.

"Vyskladnění bylo tedy v tomto případě nevyhnutelné. Hasiči k prvotnímu ochlazení nasadili jeden vodní proud, velitel zásahu si vyžádal sací bagr ze Záchranného útvaru HZS České republiky v Hlučíně a další dvě jednotky hasičů.

S pomocí sacího bagru i silných paží samotných zasahujících zahájili hasiči vyskladnění uhlí na připravené místo mimo objekt, postupně tak ze sklepa o rozměrech přibližně 4 × 5 metrů a výšce tři metry vyklidili zhruba 90 % objemu," uvedl Kozák.

Náročná práce, která musela vzhledem k vysokému riziku otravy oxidem uhelnatým či zplodinami hoření probíhat v dýchací technice, byla ukončena krátce po šestnácté hodině.