Nejnovější zprávy: Reportáž: Podívejte se, jak vzniká moderní tramvajová trať v Ostravě Dlužíte peníze za černou jízdu? Dopravní podnik Ostrava nabízí řešení pro všechny neplatiče

PŘÍBĚHY STARÉ OSTRAVY

Slavná ostravská gastronomie. Před sto lety vznikla kavárna Čechie

Ostrava díky rozmachu těžby uhlí i hutnictví bývala místem, kde vznikaly nejen nálevny, ale také podniky na úrovni.

Kavárna Čechie byla později přejmenována na Louvre, jak je patrné na snímku z roku 1932. Foto: se souhlasem Archivu města Ostravy

V roce 1921 se majitelé domu na rohu ulic Hviezdoslavovy (dnes Šalounova) a Husitské (dnes Lidická) ve Vítkovicích, manželé Josef a Marie Jílkovi, rozhodli, že se pustí do podnikání v pohostinství.

"V nároží domu zřídili odstraněním dělících přepážek kavárenskou místnost dlouhou téměř čtrnáct metrů s vchodem z Lidické ulice, s níž byla spojena vinárna," připomíná stoleté výročí Archiv města Ostravy.

Dne 29. července 1921 pak získala Marie Jílková koncesi, která ji opravňovala podávat pokrmy a pečivo, čepovat víno, ovocné víno, pivo v lahvích, jemné likéry, podávat kávu, čaj, čokoládu a jiné teplé nápoje a občerstvení a provozovat dovolené hry.

"Kavárna Čechie byla jednou ze tří kaváren fungujících v té době ve Vítkovicích," upozorňuje archiv.

Nová majitelka domu, Zdenka Piechová, získala v roce 1934 hotelovou koncesi pro 12 pokojů, nově zřízených v prvním patře, které byly napojeny na ústřední topení a rozvod studené i teplé vody.

Veřejnost tehdy podnik znala jako hotel a kavárnu Louvre. Po roce 1948 byl provoz hotelu zastaven.