Nejnovější zprávy: Panenky, se kterými si hrály naše maminky a babičky. Zámek hostí unikátní výstavu ​Harenda baví degustacemi i českou kuchyní v moderním pojetí

Kultura

​Slavní řečtí spisovatelé: Tyhle knihy si určitě přečtěte

Řecká literatura patří bezesporu mezi jedno z nejzvučnějších období vůbec. Sokrates, Platón, Homér a další autory jistě nemusíme vůbec představovat. Co stojí za přečtení a jaké dílo by nemělo chybět ve vašem čtenářském deníku?

Ilustrační foto: unsplash.com

Dovolená u moře a knížky k sobě prostě patří. Co takhle si ale listovat stránkami největších myslitelů a načerpat inspiraci v řádcích, které se zapsaly do historie literatury? Obohatí vás, inspirují a otevřou spoustu otázek k zamyšlení.

Jak se v tom všem vlastně vyznat?

V základu řeckou literaturu dělíme na tři období:

● Archaické

● Klasické

● Helénistické

Vy se ale budete pravděpodobně chtít orientovat spíše podle žánru. Pohodlně se usaďte, připravte si zápisník a pojďme se společně podívat na ta nejlepší díla antické literatury.

Epika

Eposy Ilias a Odyssea od Homéra jste již určitě někde postřehli. Jde o takzvané eposy (rozsáhlé epické básně), které vypráví o hrdinských činech. Často proto můžete narazit na výraz „hrdinský epos“.

- Ilias, neboli báseň Ílijská, obsahuje skoro 16 tisíc veršů a pojednává o obléhání Tróje. Milovníci veršů a mytologie si tedy rozhodně přijdou na své.

- Odyssea je pak návazným dílem, které je stejně tak psáno ve 24 zpěvech.

Méně náročné čtivo pak hledejte v bajkách od Ezopa. Vystupují v nich hlavně zvířata a rostliny s lidskými vlastnostmi a povídky mají stručný děj.

Lyrika

Do lyrické tvorby, která bude možná všem o kapku bližší, se řadí díla básnířky Sapfó. Žila na ostrově Lesbos, jehož název dodnes přežívá coby označení sexuální orientace. Sama Sapfó však homosexuální pravděpodobně nebyla, o čemž značí její manželství. Z její tvorby se dochovaly pouhé úlomky díla Písně z Lesbu. Na řeckou milostnou lyriku však měla velmi významný vliv a velká spousta autorů se k jejím veršům vracela.

Drama

Lahůdka pro ty z vás, kteří holdují psychologii je bezpochyb tvorba dramatika Eurípidése. Originální pojetí mýtů odkrývá duševní svět hrdinů. Eurípidés se soustředil hlavně na ženy a vykresloval je jako postavy, jejichž emoce je zcela pohltí. Ve své tvorbě byl průkopníkem, neboť otevřeně kritizoval problémy v Athénách.

Tak co, vyberete si?