Nejnovější zprávy: Ve Vítkovicích končí osm hráčů. Odchází i Lakatoš Dva lidé se zranili při nehodě čtyřkolky. Pro jednoho musel vrtulník

Politika

​Starosta v Senátu může lidem mnohem více pomoci, říká Patrik Hujdus

Starosta Mariánských Hor a Hulvák Patrik Hujdus se rozhodl kandidovat nejen do komunálních voleb na starostu tohoto obvodu, ale rád by uspěl také jako senátor.

Foto: Vladimír Pryček

Proč jste se tak rozhodl?
Za dobu mého starostování jsem nabyl pocitu, že některé věci z radnice prostě vyřešit nemůžeme. Ačkoliv se snažíme zabývat se například bezpečností, kvalitou veřejného prostoru a životem lidí tady v obvodu, tak na řešení některých problémů neumíme dosáhnout.

Proč ne?
Zákony jsou bohužel nastaveny tak, že nám neumožňují některé věci správně a rychle řešit. Myslím si, že by bylo dobré mít podporu i výše, aby normy, podle kterých se mají lidé chovat, byly nastaveny lépe.

Můžete uvést nějaký konkrétní příklad?
Jedná se třeba o bezpečnost a pořádek v ulicích. To nám vadí nejvíce. Máme v obvodu krásná místa, kde se pohybují nepřizpůsobivé osoby, které je ničí, špiní a devastují. I když spolupracujeme s městskou policií a Policií České republiky, tak nemáme dohromady dostatečné nástroje, kterými bychom tam udělali pořádek. Zákony v určitém hledisku nahrávají těm, kteří jdou po hraně, ale fakticky svým chováním škodí slušným lidem a prostoru, ve kterém se pohybují. Pokud by byly zákony nastaveny přísněji a pokud by konkrétní orgány měly dostatečné kompetence některé povinnosti vymáhat, tak by se nám všem žilo lépe.

Jaký by tedy podle vás měl být ideální stav?
Vždycky může být lépe. Pro nás by bylo ideální to, že pokud na lavičce v parku leží bezdomovec nebo jakákoliv jiná osoba, která například vytváří nadměrný hluk, znečišťuje okolí a pohoršuje kolemjdoucí, tak bychom ji vymístili někam mimo obydlené území, případně ji potrestali. Nástroje na to ale nemáme. Jestliže se lidé dopustí přestupku ve veřejném prostoru, úřad jim vyměří pokutu a oni ji ignorují a tento přestupek páchají opakovaně, pak je něco špatně. Stává se to pravidelně. Lidé se opíjejí a užívají návykové látky na veřejnosti, jsou hluční, dělají nepořádek a slušným obyvatelům dané oblasti komplikují a znepříjemňují život.

Povídáme si u vašeho nedávno zrekonstruovaného náměstí v centru Mariánských Hor. Týká se tato situace právě i jeho?
Také. Máme pod drobnohledem celý náš městský obvod a takových lokalit zde máme více. Týká se to například prostorů před večerkami, kde se pohybují lidé závislí na alkoholu či drogách a chodí tam během noci či ranních hodin nakupovat. V oblastech, kde se pohybují, dělají nepořádek a obtěžují obyvatele, kteří chtějí v klidu spát či se v pořádku a beze strachu vrátit domů z práce. Bohužel jsme dnes svědky toho, že se celá situace zhoršila, protože je léto, teplo a podobná individua tráví více času venku. Na zimu se to vždy trošku uklidní, ale nemůžeme se spoléhat na počasí. Je potřeba mít nástroje, které nám umožní slušnost vymáhat. Ale nejde zdaleka jen o bezpečnost.

O co dalšího tedy jde?
Je dobré říkat lidem, kteří tvoří normy, že je potřeba něco změnit, aby pochopili, že stát nemá běžným lidem komplikovat život. Zákazů, příkazů a nařízení už bylo dost. Máme za sebou těžké období s covidem, kdy stát vůbec nevěděl, co má dělat. Neviním ho, byla to těžká doba, nová nemoc, nikdo jsme nevěděli, jak se bude vyvíjet, ale přesto všechno by stát měl být ten, který dokáže během těchto krizí vést a řídit. A zrovna tady jako starosta cítím velký nedostatek. Během covidového období jsme neměli žádné informace. Představitelé vlády se fotili před letadly plnými zdravotnického materiálu, ale k nám dolů nedošla žádná relevantní informace o tom, jak postupovat. Přesto jsme tuto krizi zvládli a postarali jsme se o naše obyvatele.

Máte ještě nějaký další příklad?
Vnímám například, že vedení nebylo dostatečné ani v době krize na Ukrajině. Informace nepřišly včas. Nejde jen o pomoc, je potřeba pružně vytvářet nejrůznější scénáře, nastavovat pravidla a adaptovat se na situaci. Nevěděli jsme, jak budou zabezpečeny školy pro děti uprchlíků, nevěděli jsme nic o systému, který se uprchlíků týkal. Dnes už to víme, ale než se k nám tato informace dostala, tak to trvalo. Byli to právě starostové, kteří si v tu chvíli museli poradit sami. Je tedy dobré, když lidé ve vyšší politice ví, co se děje dole a mají tyto zkušenosti odžité. Nestačí se pouze domnívat. Tak, jak se řešil covid a Ukrajina, tak by se dnes měla řešit energetická krize. Moc dobře víme, že lidé chudnou a je velká inflace. Běžným občanům nedostačují finance a může se stát, že pokud se tímto směrem bude situace vyvíjet dále, tak lidé nebudou mít peníze na zaplacení svých základních potřeb. Stát by k tomuto tématu měl přistupovat stejně jako k jakékoliv jiné krizi mnohem rychleji. Je potřeba být na krizové situace připraveni a reagovat pružně. Proto si myslím, že starosta senátor dokáže víc, protože je na tyto krizové situace již připraven.

Pokud by vám kandidatura do Senátu vyšla, myslíte si, že je pravděpodobné, že se tam sejdou i další senátoři, kteří vámi popsaná témata podpoří? Je to vůbec reálné?
Jsem o tom přesvědčen. Podobná situace podle mě trápí mnoho obcí i měst a senátoři jsou voleni právě lidmi z regionů a musí tuto situaci a její komplikovanost vnímat. Samozřejmě bezpečnost není jediným posláním Senátu, ale je to jeden z mnoha příkladů, kde je třeba přidat, aby lidé, kteří chtějí doopravdy žít, nebýt rušeni a omezování, měli zastání. A Senát je tady mimo jiné i od toho. Aby se staral o rodiny s dětmi, seniory a všechny ostatní občany České republiky.

Starosta, který je zároveň senátorem, není v naší politické kultuře žádnou velkou novinkou. Přesto - dá se to podle vás zvládnout obojí?
Řekl bych, že záleží na osobní vybavenosti a aktivitě každého konkrétního člověka. Osobně jsem zvyklý pracovat od rána do večera i v noci. Nerozlišuju pracovní dny, víkendy a svátky, takže bych řekl, že pokud má člověk dostatek energie, tak se to zvládnout dá. Myslím si, že zatím dostatek energie mám a nebojím se toho, i když je mi jasné, že to bude náročné. Zároveň si myslím, že zkušenosti z komunální politiky je potřeba přenášet nahoru, protože kdo jiný má nastavovat normy, než lidé, kteří se je poté snaží prosazovat níže. Starostové a představitelé obcí musí své zkušenosti přenášet do vyšší politiky. Samozřejmě je dobře, když v senátu zasedne lékař, hasič nebo inženýr, ale tito lidé mají pochopitelně zkušenosti především ze svých oborů. Starostové se baví s obyvateli každý den a řeší jejich běžné a každodenní starosti. Ty je potřeba do Senátu přenést a zabývat se jimi.

Jak dlouho se již pohybujete v komunální politice?
Poprvé jsem se stal zastupitelem v Mariánských Horách v roce 2010 a od té doby jsem tam v podstatě nepřetržitě. Čtyři roky jsem působil jako radní, další čtyři jako místostarosta a teď jsem starostou kromě osmi měsíců, kdy nás na chvilku vystřídalo jiné vedení. Myslím si, že je tento čas dostatečný na to, aby člověk pochopil některé souvislosti a aby se přesvědčil o tom, co je možné a co prostě nejde. Byť nemám rád, když někdo používá výraz, že něco nejde hned, protože jsem poměrně netrpělivý. Právě proto je ale potřeba nastavit zákony tak, aby dávaly smysl a umožňovaly věci a změny k lepšímu realizovat rychle.

Prozradíte nám, jakou budete mít kampaň?
Výraznou mediální kampaň vlastně vůbec nemám v plánu vést. A také nemá smysl přicházet s tím, že jsem nějaká novinka. Lidé mě přece jenom znají, vědí, jakou jsem dosud dělal práci a denně se s nimi setkávám. Kampaní bude v tomto smyslu především má dosavadní každodenní práce. Všechno, co se mi dosud podařilo a co jako starosta dlouhodobě prosazuji. Budu chtít svým voličům vysvětlit a zdůraznit, proč je spojení starosty a senátora dobré a v čem může být prospěšné. Kampaň bude určitě nízkonákladová, protože by podle mě nemělo jít o peníze, ale především o práci a výsledky.

Budou nějaké billboardy či noviny?
Bude nějaká venkovní reklama v podobě billboardů a letáků. Rozešlu pravděpodobně nějaký tisk do schránek, ale jinak půjde hlavně o osobní kontakt. Každý den se pohybuji po ulici mezi lidmi a v tom hodlám také pokračovat.

Kdybyste si měl vybrat mezi postem starosty a senátora - co by to bylo?
Mariánské Hory jsou moje srdcová záležitost, takže pokud bych si opravdu musel vybrat, tak bych chtěl jednoznačně zůstat starostou. Na druhou stranu jsem přesvědčen o tom, že se tyto dvě funkce dají dobře zkombinovat, a starosta, který bude mít také silné slovo v Senátu, dokáže pro svůj obvod a vlastně pro celou Ostravu udělat mnohem víc. Je to podle mě stejně složitá otázka, jako kdybych si měl vybrat, kterou ruku si nechám useknout. Na to se přece nedá odpovědět. Člověk potřebuje obě ruce. A objektivně dvě ruce dokážou víc, stejně jako starosta a senátor.

Jak je na tom vaše angažmá v politice na velké Ostravě? Máte tam nějaké cíle?
Připojil jsem se do projektu Starostové pro Ostravu, který tvoří mnoho starostů, místostarostů a zastupitelů několika městských obvodů, kteří mají zkušenost z regionální politiky. Nikdo z nás neprahne po funkci na velké radnici, ale chceme prosazovat zájmy obvodů. Obvod zastupuje své obyvatele, kteří jsou zároveň obyvateli Ostravy. Cítím, že by město mělo pro obvody a všechny, kteří v nich žijí, dělat více. My se jako starostové scházíme na sboru starostů, přijímáme různá usnesení a předkládáme návrhy, ale na zastupitelstvu města, kde se o mnohých věcech hlasuje, jsme pouze hosté. To je potřeba změnit, aby obvody a jejich obyvatelé ve velkém zastupitelstvu měli zastání.