Nejnovější zprávy: Ukrajinské Dnipro se stane partnerským městem Ostravy Výluka v Ostravě-Jihu končí, na trať se vrátí tramvaje

SUSHI ŠKOLA

Sushi škola GóKaNá s Tomášem Polákem: Tajemství sojové omáčky

Magazín PATRIOT a šéf ostravského restaurantu GóKaNá, gastronom Tomáš Polák, připravili seriál, který čtenáře provede zákoutími umění sushi a japonské kuchyně vůbec.

Foto: Vladimír Pryček

První zmínky o sojové omáčce pochází z Číny a jsou staré 2500 let.

"Jedná se o tmavou omáčku, která se vyrábí fermentací sojovoých bobů s vodou a solí, Používala se k dlouhodobější konzervaci ryb, tak aby se nekazily," říká Tomáš Polák.

Omáčka, která tedy původně sloužila k ochraně čerstvého rybího masa před zkažením, se používá jako nezbytný doplněk při konzumaci sushi. "My používáme omáčku přímo z Japonska," říká Tomáš Polák.

V čem je japonská omáčka jiná?
Není tak agresivní a není tak tmavá.

Existuje nějaké pravidlo, kolik omáčky k sushi použít?
Někdy pozoruji hosty, jak si sushi přímo v omáčce koupou a zabijí si tak všechny chutě, které v sushi jsou. Přitom stačí ponořit do omáčky opravdu pouze špičku.

Dá se jíst sushi i bez omáčky?
Dá se i bez, ale patří to k tomu. V Japonsku to je tak, že sójová omáčka tam je, ale protože oni konzumují hlavně nigiri a sushimi, tak sushiman má sojovku namíchanou většinou i s wasabi nebo s jinou příchutí.

Jak takový servis v Japonsku vypadá?
Sushiman dotvaruje nigiri, dám tam tu rybu, má velkou mísu s připravenou sójovou omáčkou a štěteček, kterým to přetře a pokládá na stůl. Vy sedíte za barem, máte před sebou mističku s talířkem a on vám servíruje. Výběr je na něm a on jen čeká, až řeknete, že stačí.