Nejnovější zprávy: Špičkoví kuchaři pomáhají zatraktivnit stravování v ostravských školách a školkách Záhadné úmrtí v Ostravě. Mrtvého muže našla žena, když v noci venčila psy

Společnost

Tahle linka za 250 milionů rozebere a vytřídí největší ostravskou haldu

Na největším ostravském odvalu Heřmanice začal zkušební provoz třídicí linky za 250 milionů korun. Ta haldu, jež dosud hoří, postupně rozebere.

Linka z materiálu vytřídí uhelnou hmotu, která se bude dál využívat, a kamení. Vzhledem k obrovskému rozsahu se bude halda sanovat nejméně deset let, pak ji čeká přetvarování, sdělila mluvčí státního podniku Diamo, který se stará o zahlazování následků hornické činnosti, Jana Dronská.

Halda, která se nachází na území městského obvodu Slezská Ostrava, je vysoká až 30 metrů, rozkládá se na ploše 65 hektarů (přibližně 14 Václavských náměstí) a obsahuje asi 30 milionů tun materiálu.

Odval tvoří hlušiny a odpady z bývalých dolů koksoven. Patří mezi největší ekologické zátěže v Moravskoslezském kraji. Kvůli velkému množství uhlí už zhruba 20 let hoří, to uvolňuje do vzduchu škodlivé látky.

Heřmanická halda. Foto: Wikipedia

Heřmanická halda. Foto: Wikipedia

Projekt na sanaci haldy je společným podnikem Diama a společnosti Ostravská těžební. Zahájení plného provozu linky, která zpracuje 350 tun hlušiny za hodinu, je v plánu na konec jara.

„Naším cílem je zabezpečit problémovou lokalitu před termickými jevy, které zde viditelně probíhají už zhruba 20 let, a postupně eliminovat negativní vlivy na zdraví obyvatel i životní prostředí,“ uvedl ředitel podniku Diamo Tomáš Rychtařík.

Investice přinesla i desítky nových pracovních míst. Na zprovoznění linky nyní pracuje zhruba 80 lidí. Stabilně na ni bude pracovat zhruba 30 pracovníků.

„Návazné provozy a služby zaměstnají další desítky lidí. Celkem by mohlo vzniknout až 100 nových pracovních míst,“ uvedla Dronská.

Ředitel a předseda představenstva společnosti Ostravská těžební, která je investorem stavby, Josef Gajda uvedl, že stavba komplexu je hotová a nyní začíná zprovozňování jednotlivých částí.

Snímky ukazují, jak halda postupně uvnitř prohořívá Foto: Diamo

Snímky ukazují, jak halda postupně uvnitř prohořívá Foto: Diamo

„Naše zařízení má podstatně vylepšenou technologii úpravy haldoviny podle nových poznatků a zkušeností z obdobných zařízení v zahraničí, představuje naprostou špičku ve své třídě a světovém měřítku,“ uvedl Gajda.

Heřmanická homogenizační linka je pilotním projektem společnosti, podobnou plánuje vybudovat i v dalších zemích.

Odštěpný závod Odra podniku Diamo bude zajišťovat nakládku hlušiny na pásové dopravníky a pak také modelování terénu materiálem, ze kterého bude na lince vytříděna podstatná část uhelné hmoty.

„Přestože separační linka proces sanace výrazně zefektivní i urychlí, budou sanační práce vzhledem k obrovskému rozsahu odvalu trvat nejméně deset let. Po následném provedení hrubých terénních úprav bude plocha odvalu komplexně rekultivována,“ uvedl ředitel odštěpného závodu Odra Josef Havelka.

Linka třídí hlušinu procesem takzvané mokré úpravy, která definitivně vyloučí, že by zbylý materiál mohl dále hořet. Provoz bude dvousměnný a ročně se tam zpracují až dva miliony tun haldoviny.

„Výstupem bude milion tun čistého kameniva a uhelná hmota, které mohou být dále komerčně využity ve stavebnictví a energetice, v případě kameniva také k modelování terénu v lokalitě odvalu,“ uvedla Dronská.