Nejnovější zprávy: Panenky, se kterými si hrály naše maminky a babičky. Zámek hostí unikátní výstavu ​Harenda baví degustacemi i českou kuchyní v moderním pojetí

Auto

Test Magazínu PATRIOT: Jeden den v MINI, které jede na MAX

V serpentinách nedaleko Vítkova jsme před časem budili zaslouženou pozornost, testovali jsme totiž MINI Countryman.

Foto: Karel Kita, Radim Kolibík

Srpnové slunce pomalu prosvětluje zbytky ranní mlhy a kdesi v kopcích je slyšet praskání výfuku. Můj ospalý mozek zbystří a já naplno probouzím své smysly. Podvědomě bych očekával, že ke mně za chvíli dorazí sporťák nebo ostrý hatchback.

Zpoza zatáčky však vyjelo MINI Countryman, který rozšiřuje portfolio slavné automobilky. Zůstává však Countryman etalonem jízdních vlastností jako ostatní modely značky?

Už na první pohled je vidět, že Countryman je pořádný kus auta. Rozvor náprav 2670 mm spolu se dvěma páry dveří naznačuje, že MINI se v průběhu let posunulo do teritoria rodinných vozů. Vzhled exteriérů kopíruje designový jazyk ostatních modelů MINI a na silnici si jej pravděpodobně s jiným crossoverem nespletete.

I když Countryman narostl, a to nejen o světlou výšku podvozku, zachovává si stále typický výraz všech modelů MINI. Design karosérie vynikne především ve verzi John Cooper Works, kterou jsem měl k dispozici.

Po usednutí do interiéru zaujme pro MINI typické uspořádání palubních přístrojů s centrálním displejem a budíky na sloupku řízení. Polohu za volantem si rychle najdete díky širokému nastavení sedadel a volantu. Volant má příjemně tlustý věnec obšitý jemnou kůží s kontrastními švy.

Sedadla mají dostatečné boční vedení a nastavitelnou délku sedáku. Na poměry SUV lze sedačku posunout poměrně blízko k silnici. Místa nad hlavou je dostatek. Troufám si tvrdit, že ideální polohu za volantem si najde i nadprůměrně vzrostlý jedinec.

Jediný ergonomický přešlap je mizerný výhled skrze zadní okno. Tento nedostatek je částečně kompenzován velkými zpětnými zrcátky a parkovacím asistentem s kamerou.

Interiér je příjemné místo k životu, kde vás obklopí prémiové materiály a styl, který byste u jiné automobilky v kategorii malých SUV marně hledali. Testovaný kousek dorazil v kombinaci černé alcantary s tmavě čalouněným stropem. Komu by se toto minimalisticky barevné ladění zdálo nudné, automobilka vám dává široky prostor pro kreativitu.

V noci vynikne ambientní osvětlení interiéru, kterému vévodí pás osvětlení okolo centrálního displeje. Zaujmou páčkové přepínače v leteckém stylu. Ostatně, skoro jako v letadle se MINI probouzí k životu.

Celou reportáž Jana Kubečky si můžete přečíst v novém vydání tištěného Magazínu PATRIOT.

Předplatné časopisu nebo jednotlivé vydání lze jednoduše objednat přímo na webu.