Nejnovější zprávy: Krása flanelu! Vybrali jsme TOP 100 fotografií ze soutěže Ukaž flanel! Řidička v Ostravě uvízla v tramvajovém kolejišti, poslala ji tam navigace

Společnost

Topná sezona začala. Kolik nás letos bude stát?

Teplárny v Moravskoslezském kraji dnes zahájily topnou sezonu, o den dříve než před rokem.

Foto: Pixabay.com

Ve většině míst už začala teplo dodávat skupina Veolia Energie, sdělil ředitel jejího regionu Morava Kamil Vrbka. Mluvčí Skupiny ČEZ Vladislav Sobol řekl, že společnost ČEZ Teplárenská začala z Elektrárny Dětmarovice v 6 hodin ráno dodávat teplo pro Orlovou a Bohumín.

"Příchod topné sezony provázejí vysoké ceny paliv a dramatický vývoj na trzích s energiemi, ale i snahy vlády ČR zmírnit tyto dopady na domácnosti i firmy. Veolia Energie zatím ceny dodávek tepla nezvyšuje, ke změnám by mělo dojít až s příchodem nového roku," uvedl Vrbka. O výši cen za teplo na příští rok podle něj bude rozhodovat mimo jiné vývoj situace na trhu s energiemi v posledních měsících roku.

Ředitel uvedl, že během léta firma pracovala na kontrolách i rekonstrukcích potrubí, ale pokračovala také ekologizace tepláren. "V průběhu letních měsíců, kdy je výroba a distribuce omezena jen na dodávky teplé vody, Veolia pokročila v projektech zaměřených na odchod od využívání uhlí, zvýšení podílu alternativních paliv a rozšíření palivového mixu ve výrobě tepla a elektrické energie. Cílem je nejen přechod od uhlí k čistším palivům, ale i větší diverzifikace paliv a snižování závislosti na jednom typu paliva," uvedl Vrbka.

Pokračovaly podle něj také investice do technologií, které zvyšují spolehlivost a účinnost výroby a distribuce energií. Veškeré práce firma plánovala tak, aby odstávky měly minimální dopad na zákazníky. "Mezi nejvýznamnější projekty, na kterých Veolia během léta pracovala, patří výstavba multipalivového kotle v Teplárně Přerov, který bude vyrábět teplo z biomasy a takzvaných tuhých alternativních paliv, vyrobených z vytříděných nerecyklovatelných odpadů," uvedl Vrbka.

Také v Olomouci se dělala přestavba uhelného kotle a výstavba nového kotle v takzvané špičkové výtopně, která pokrývá špičky v odběru tepla, pokud překračují kapacitu výroby základního zdroje. "V ostravské Elektrárně Třebovice probíhala výstavba nového turbogenerátoru, který dále zefektivní kogenerační výrobu tepla a elektřiny," uvedl Vrbka.

Veolia Energie dodává teplo do 560 tisíc domácností, institucí a podniků. Působí v Moravskoslezském, Olomouckém, Jihočeském, Plzeňském, Karlovarském, Ústeckém, Libereckém a Středočeském kraji a také v Praze.