Nejnovější zprávy: Ukrajinské Dnipro se stane partnerským městem Ostravy Výluka v Ostravě-Jihu končí, na trať se vrátí tramvaje

Kultura

U Bezručů se dnes koná světová premiéra Šikmého kostela

Barboro, Julko, Ludwiku, pojďte už, je čas! Tímto zvoláním lákají členové ostravského Divadla Petra Bezruče hrdiny bestseleru Šikmý kostel na scénu.

Lukáš Melník (Pawel) a Barbora Křupková (Barbora). Foto: Jiří Zerzoň

Již dnes totiž první diváci uvidí na jevišti u Bezručů poprvé ve světové premiéře divadelní ztvárnění tohoto dnes už proslulého a úspěšného románu Karin Lednické.

Tato spisovatelka, která na představení spolupracuje, v něm umožnila tvůrcům ztvárnit nejen třicet let osudů postav podle prvního dílu své románové kroniky Karvinska a Těšínska, ale také "doříct" divákům v závěru představení i osud části města Karviná až do padesátých let.

Tam totiž už dávno trosky domů zarůstají travou a ulice si bere zpátky les. Vzpomínky byly časem a úředníky nuceně vymazány, lidé odsunuti a přesídleni. Jen kostel svatého Petra z Alkantary ční šikmo k nebi jako poslední připomínka ztraceného města, které se kvůli neřízené těžbě uhlí začalo propadat a nakonec bylo srovnáno se zemí.

Herci se snaží zhmotnit vzpomínky na staré Karvinsko

"Lidské příběhy, které měly zůstat zapomenuty, však přesto ožívají. Kronika ztraceného města Karviné je autentickým svědectvím o životě obyčejných lidí, procházejících dějinami – válkami, politickými převraty, národnostními sváry, v regionu, kde na vše padá uhelný prach," tak režisérka Janka Ryšánek Schmiedtová a dramaturgyně Anna Smrčková na své ztvárnění Šikmého kostela lákají.

Adaptaci románové kroniky vytvořila pro Divadlo Petra Bezruče etablovaná dramatička Anna Saavedra. "Krajina paměti je vždycky zároveň krajinou svědomí. Právě proto totalitní režimy tolik stojí o deformování a znejistění pravdy, anulování paměti, zahlazení stop. To je i příběh staré Karviné. V inscenaci na jevišti Divadla Petra Bezruče se pokoušíme zhmotnit vzpomínky, jít proti proudu času, probudit krajinu paměti i krajinu svědomí,“ uvádí k adaptaci Anna Saavedra.

Barbora je beran. Bojuje, ač postupně ztrácí sílu

Diváci i přes časovou i lidskou obsáhlost díla uvidí všechny známé postavy z románu. Barboru, jejíž osud poznamená důlní neštěstí roku 1894, si zahraje Barbora Křupková.

„Barbora je beran, o tom něco vím. Je to žena, která ztratí muže i syna, a i navzdory tomu, jak silná a zásadová je, jí to ovlivní život víc, než by si zřejmě představovala. Bojuje, ale postupně ztrácí sílu i smysl, proč bojovat,“ charakterizuje postavu Křupková.

V rolích Barbořiných dcer diváci uvidí Julii Goetzovou a Yvonu Stolařovou. Barbořinu přítelkyni Julku, která najde odvahu žít život po svém, ztvární Markéta Matulová, muže jejího života (Jurka) Vojtěch Johaník.

A jak na herce zapůsobila krajina staré Karviné, kterou herci společně s tvůrčím týmem navštívili? Při návštěvě šikmého kostela svatého Petra z Alkantary prý měli pocit pokřiveného světa, ve kterém měli problém udržet rovnováhu.

"Motá se vám hlava a nějaká divná síla vás chce stáhnout dolů a vy s tím nemůžete nic dělat. To je přesně ten pocit, který mám z okolí staré Karviné, na kterou dopadla ocelová pěst a zanechala po sobě prázdnou krajinu,“ svěřil se Vojtěch Johaník.

Posledního obyvatele Karviné hraje Norbert Lichý

Jednu výraznou a pro diváky určitě i vděčnou postavu si však divadelní tvůrci od Bezručů po dohodě s autorkou do Šikmého kostela přidali. Je jí postava Neznámého, jakéhosi vypravěče a posledního obyvatele Karviné, kterou hraje Norbert Lichý.

K této postavě divadelníky inspirovala sama Karin Lednická, když je prováděla starou Karvinou a vyprávěla jim příběhy lidí, které při tvorbě románu poznala.

"Jeden byl o muži, který se až do sedmadevadesátého roku minulého století odmítal ze staré Karviné vystěhovat. Kolem něho už nic nebylo, vypnuli mu elektřinu, takže mu už nic nefungovalo. Ale on stále považoval za nutné tam žít. A oni, aby ho z domu dostali, mu třeba naváželi před dveře hlušinu a on ji musel odhazovat, aby se dostal domů. A to proto, že své mamince kdysi slíbil, že se postará o její zahradu," líčí režisérka představení Janka Ryšánek Schmiedtová.

A dodává, že druhý příběh byl o muži, který nedávno opustil svůj starý domov v Karviné a odešel neznámo kam. "Jen vytáhl prádlo z pračky, nechal otevřené okno, zamkl starý dům a už ho nikdy nikdo neviděl. Takových podivných duchů má Karviná více a my jsme si řekli, že je třeba je do naší inscenace dostat také," dodala režisérka.

Na starých zahrádkách rostou dál narcisy. A jsou i na představení

Karin Lednická k této postavě "posledního obyvatele Karviné" provázející hrdiny z let na přelomu předminulého století dodává, že pouto bývalých obyvatel Karviné k rodnému místu je stále silné.

"Na místech bývalých domů, které ustoupily těžbě, lze stále vidět zbytky zahrádek, například na řadě míst na Karvinsku dnes roste planě narcis. A lidé, kteří tam žili, jako třeba i bývalí obyvatelé míst, kteří museli odejít na Stalingrad do Havířova, si chodí na jaře na ty zahrádky i po desítkách let květy sbírat. Mají to jako tradici. To pouto bývalých obyvatel je stále hodně silné," říká Karin Lednická.

Kytice živých narcisů také každé představení doprovází. Karin Lednická dodává, že lidé z rodného Karvinska neodcházeli rádi.

"Možná zlomek. Ale většina se jich tam držela zuby nehty a odcházeli se slzami v očích. A dodnes to vnímají jako křivdu, utíkali před úředníky. Schovávali demoliční výměry. Žili tam stále a třeba tak, že měli podepřený nábytek nebo i dům. A přesto jim to stálo za to, protože tam měli své kořeny," říká spisovatelka.

Světová premiéra představení Šikmý kostel, ve kterém se představí kompletní herecký soubor Divadla Petra Bezruče, se uskuteční již dnes 22. dubna v 18.30 hodin.

Lednická: Je fascinující sledovat, jak se z písmen rodí představení

Spisovatelka Karin Lednická se narodila v Karviné, vyrostla v Havířově a nyní žije v Ostravě. Prozatím vyšly dva díly trilogie Šikmý kostel, v březnu 2022 k nim přibylo literární dokudrama Životice: obraz (po)zapomenuté tragédie. Aktuálně pracuje na závěrečném díle trilogie Šikmý kostel.

„Šikmý kostel se zrodil z jednoho setkání s pamětnicí, která ve staré Karviné prožila významnou část života. Příběh, který mi tenkrát povyprávěla, se stal základním kamenem knihy,“ popisuje počátky své literární tvorby Karin Lednická.

„Napsala jsem tu knihu, abych obyvatelům zbořeného města dala hlas a nechala zaznít jejich vzpomínky. A jsem nesmírně vděčná celému tvůrčímu týmu od Bezručů, že tohle základní sdělení vstřebal, přijal a uchopil. Rozvinul. Je pro mě fascinující sledovat, jak se z písmen rodí představení,“ dodává k přenosu knihy na jeviště Karin Lednická.