Nejnovější zprávy: Ukrajinské Dnipro se stane partnerským městem Ostravy Výluka v Ostravě-Jihu končí, na trať se vrátí tramvaje

Regiony

U Žermanické přehrady bude fialový ráj. Dva nadšenci zakládají levandulovou farmu

Moravskoslezský kraj nabídne turistům další velké lákadlo. Poblíž Žermanické přehrady vznikne levandulová farma.

Poblíž Žermanické přehrady bude levandulová farma. Ilustrační foto: Pixabay.com

Stejně tak, jako k návštěvě jižní Moravy patří vinné sklípky, k ní v posledních letech přirostla levandulová farma, která láká davy turistů. A další fialový ráj vyroste u Žermanické přehrady, konkrétně na pomezí vesnic Bruzovice a Lučina.

Levandulovou farmu zakládají dva kamarádi - Jirka Bůžek a Adam Kielar. „Máme čtyři hektary půdy, a tak jsme se rozhodli, že na nich začneme pěstovat levanduli. Je to vytrvalá rostlina, kterou není třeba každým rokem sadit. Budeme ji pěstovat bez jakéhokoliv chemického postřiku,” říká Adam Kielar.

Nápad na založení levandulové farmy vznikl u piva - není se však čemu divit, Kielar je totiž sládkem v minipivovaru. „Prvním krokem byl přechod na ekologický způsob hospodaření. Na farmě, kde se do té doby chovaly pouze ovce, kozy, včely, husy a krávy, jsme po povinném přechodném období zavedli ekologické zemědělství. Po vyplnění snad tuny formulářů se nám v první polovině letošního roku vše zdárně podařilo a celá farma i s přilehlým polem přešla pod ekologický způsob hospodaření s určením pro pěstování levandule v bio kvalitě,” dodal Jirka Bůžek.

Levandulová farma se turistům neotevře hned. „Než rostlina vyroste, aby měla krásný tvar, tak to rok až dva trvá. Fialově by to mohlo vypadat v roce 2023,” prozradil Kielar s tím, že na samotném poli si lidé budou moct levanduli také natrhat. Poté by měla u farmy vyrůst i kavárnička s obchůdkem, ve kterém budou k dostání různé produkty z levandulí.

Vznik takovéto levandulové farmy ale není levnou záležitostí. I proto se dvojice farmářů rozhodla založit kampaň na portálu HitHit.cz, kde se budou snažit získat potřebné finanční prostředky. „Sazeničky stojí okolo třiceti korun a na výsadbu hektaru jich potřebujeme okolo dvanácti tisíc. Kdybychom potřebné peníze nezískali, tak to nějak zafinancujeme sami, ale nebylo by to tak velké, jak bychom si přáli,” říká Bůžek. Lidé si díky této kampani mohou levanduli také adoptovat nebo třeba podpořit metr půdy.

Sazeničky levandulí se začnou u Žermanické přehrady sadit na jaře. „Chceme vysadit více druhů, kdyby náhodou něco vymrzlo,” nastiňuje nejbližší plány Adam Kielar. Oba farmáři vidí v levandulové farmě, kterou nazývají Levandule de Žermanické moře, veliký potenciál: „Nic podobného tady v okolí není. Je to rovina s krásným výhledem, ta krajina k tomu přímo vybízí. Jezdí tady hodně lidí na kole, často v těchto místech odpočívají. Blízko jsou navíc Beskydy a není tady žádná velká zástavba. Věříme, že se tady bude lidem líbit."


Foto: Hana Holenková