Nejnovější zprávy: Fotogalerie: Ostravská dáma na kolejích řídí i fotí tramvaje. A že jí to jde! Fakultní nemocnice Ostrava očkuje seniory, denně jich stihne 200

Společnost

Ustupuje epidemie? V kraji přibylo 1414 nakažených, o 700 méně než minulé pondělí

​V Moravskoslezském kraji přibylo v pondělí 1414 potvrzených případů nákazy novým koronavirem. Proti neděli, kdy se méně testuje, je to dvojnásobek, ale oproti minulému pondělí o 700 méně.

Ilustrační foto: Archiv

Vyplývá to z údajů zveřejněných na webu ministerstva zdravotnictví, které statistiky zpětně upravuje. Stoupl počet hospitalizovaných, v pondělí bylo v nemocnicích 1016 pacientů s covidem-19. Počet zemřelých vzrostl na 1755.

Počet pozitivně testovaných na nový koronavirus, dosáhl v kraji podle údajů ministerstva od počátku pandemie 104.748, téměř 8,8 procenta obyvatel. Aktuálně je v evidenci 23.290 nakažených. Celkem 79.703 lidí se koronaviru zbavilo.

Podle dat z takzvané chytré karantény, která zveřejňuje hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO), bylo dosud pozitivně testováno 104.723 obyvatel a nákazy se zbavilo 79.678. Data a údaje o nemocných se liší kvůli odlišnému zpracování údajů z různých zdrojů.

"Po několikadenním poklesu počtu hospitalizovaných opět došlo k jeho růstu. Postupně se snižuje pozitivita testů. Sedmidenní incidence poklesla," uvedl Vondrák.

Podíl pozitivních testů byl v pondělí 23,51 procenta, nejnižší hodnota od půlky prosince. V regionu se ale testují i pacienti, kteří tam nežijí.

Největší přírůstek v kraji zaznamenalo v pondělí Ostravsko, 375. Na Karvinsku přibylo do evidence 331 nakažených, na Opavsku 278, na Frýdecko-Místecku 223 a na Novojičínsku 148.

Nejmenší nárůst byl v pondělí 59 případů na Bruntálsku. Statistika chytré karantény eviduje nakažené podle trvalého bydliště. Nemocní z regionu, kteří žijí jinde, jsou ale v chytré karanténě vykazováni ve statistikách kraje.

Ze statistik ministerstva zdravotnictví vyplývá, že v Moravskoslezském kraji je aktuálně volných 80 ze 425 lůžek na odděleních ARO a JIP, z nichž je 18 určeno pro pacienty s koronavirem. Standardních lůžek s kyslíkem je volných 717 z celkového počtu 2873, z nich je pro pacienty s covidem vyhrazeno 133.

Přístrojů pro umělou plicní ventilaci je nyní v kraji volných 137 ze 301, tedy 45 procent. Jsou volné také čtyři z 12 přístrojů ECMO, které nejvážněji nemocným zajišťují mimotělní okysličování krve.

Česko je stále v nejvyšším, pátém stupni pohotovosti. Zavřené jsou restaurace a většina obchodů a služeb, lidé se mohou na veřejnosti setkávat nanejvýš ve dvou, nejde-li o členy jedné domácnosti, a v noci je zákaz vycházení.