Nejnovější zprávy: V Ostravě odstartuje tenisové Ostra Group Open. Vítězství obhajuje Kolář Žena v Třinci nepřežila srážku s vlakem, policisté připustili sebevraždu

Společnost

V Ostravě vznikla Půjčovna hraček. Pomáhá i rodičům, kteří nemají doma místo nebo tolik peněz

​Máte doma hromadu hraček, které vaše dítě po pár týdnech omrzely a teď leží v krabicích nebo v koutě? Váhali jste před Vánoci, jestli dát dítěti drahou hračku, aby neskončila jako ty ostatní?

Foto: Petr Broulík

Pak právě pro vás může být skvělým řešením Půjčovna hraček v Ostravě, kde si můžete takovou hračku vypůjčit třeba na týden nebo i měsíc. Vaše dítě ve věku do osmi let se jí může dosytosti „nabažit“ a vy ji zase vrátíte a půjčíte si třeba nějakou další.

Na celkem originální půjčovnu přišly v době covidu na jedné z poprázdninových procházek v parku Jana Lipovská a Katka Dvořáčková, dvě maminky s celkem čtyřmi dětmi.

Kateřina měla už tehdy prodejnu s půjčovnou renovovaného nábytku Vestibul Interier, Jana byla její zákaznice. A právě Janu jednou napadlo, že by spolu mohly dětem půjčovat hračky.

Na nápad s hračkami přišla ve Vídni, když pršelo

„Ten nápad jsem si přivezla z Vídně,“ říká pedagožka Jana Lipovská. „Manžel tam byl pracovně a já jsem se dvěma malými kluky jeden deštivý den nevěděla, co dělat. Tak jsem jim našla nějakou hernu hraček poblíž hotelu a v ní paní takto půjčovala hračky. A už to bylo. Okamžitě jsem si řekla, že to přesně zapadá do podniku Katky, která mi dělala návrhy interiéru. A oběma nám to sedlo.“

Na konci září 2021 si maminky půjčovnu hraček zaregistrovaly a našly si pro společný podnik jednoduchou doménu. A vymyslely heslo půjčovny: Nekupujte hračky, které si můžete půjčit.

Svůj křest zažila půjčovna hraček na akci MINT Market v Trojhalí, českém módním a designovém festivalu. „Tam rodiče využili naši prezentaci k zábavě dětí, mohli u nás nechat děti a projít si stánky festivalu. Zájem byl obrovský, tehdy jsme se vůbec nezastavily,“ líčí Kateřina Dvořáčková, architektka, která pro půjčovnu navrhuje dětské koutky s hračkami.

A dodává, že podobný úspěch měl dětský koutek půjčovny hraček loni v létě na porubském Sdílku. Hračky z půjčovny už se podívaly i na festival Jeden svět v ostravském Platu či sci-fi a comics festival Fantastická Ostrava.

Drahou hračku někdy dítě po měsíci odloží

Jejich půjčovna hraček bývá úspěšná i na dalších akcích, ale třeba i při zábavě dětí na svatbách. A dnes má už svůj internetový rezervační systém. A tak půjčovna hraček posílá i hračky po celé republice, nejdále putovaly do Františkových Lázní. Hodně si půjčují hračky lidé z Plzně či z Českých Budějovic.

Nejvíce si rodiče a prarodiče půjčují takzvané montessori hračky a houpačky, kuličkodráhy, magnetické tabule a obecně hračky, které jsou pro rodiče dětí drahé.

„Když ji koupí, tak někteří rodiče docela brzy poznají, že taková hračka jejich dítě baví třeba jen jeden měsíc, takže to nejsou moc dobře investované peníze. U nás si ale takovou hračku půjčí třeba na měsíc za desetinu ceny. Pak ji zase vrátí a hračka jim doma nezabírá místo. A jejich děti se nejen těší na novou hračku, ale učí se do budoucna i nelpět na svých věcech. A nemusí mít doma neskutečné množství hraček, které je už třeba vůbec nebaví,“ shodují se Jana a Kateřina.

Opičí dráhy z různých částí i domácí „bunkry“

Rodiče si v ostravské Půjčovně hraček půjčují i velké hračky, z kterých doma dětem staví třeba opičí dráhy, aby se hýbaly, nebo takzvané domečky. „Ty jsme si dříve stavěli jako malí doma z matrací z pohovek, ale dnes už se pohovky vyrábějí trochu jinak, takže matrace pro bunkry už nejsou. My ale máme podobné, které vyrábí jedna paní z Prahy. Potahy jsou dokonce pratelné,“ říkají ženy.

A dodávají, že právě v těchto dnech si paní přišla vypůjčit domů houpačky, šplhací desku a další hračky, z kterých mohla sestavit opičí dráhy pro své malé děti, které jsou obě nemocné a nemohou do školky. Spolumajitelky půjčovny také upozorňují, že dříve děti trávily spoustu času venku a tam si hledaly podněty ke hrám.

„Všichni známe, že dříve děti přelézaly ploty, aby utrhly sousedovi jablko, rychle mazaly zpátky a schovávaly se. Plazily se, aby je nikdo neviděl, hrály dobrodružné hry. Tohle dnes ale děti, které vyrůstají ve městech, většinou vůbec neznají,“ upozorňují Jana a Kateřina z Půjčovny hraček.

Hračky si půjčují dědečci, když třeba čekají vnoučata na prázdniny

Smysl půjčovny se dobře ukázal hned na začátku v době covidu. „Byly lockdowny, lidé pracovali doma a potřebovali zabavit své děti. Tak jim domů půjčili hračky,“ říkají ženy.

Dnes má ostravská Půjčovna hraček nějaké čtyři stovky zákazníků, kteří se do ní vrací. „Chodí nám dědečkové půčit si hračky pro své vnučky a vnoučky, třeba takoví, kterým přijedou vnoučata na víkend nebo na prázdniny. Nevěsty na svatbách nám často líčí, že díky našim vypůjčeným hračkám o dětech na svatbě ani nevěděly,“ popisují.

Musejí hlídat současné trendy, frčí ale i evergreeny

Hraček na vypůjčení mají v půjčovně hraček podle katalogu dnes asi čtyři sta padesát, některé ve více exemplářích. „Musíme ale hlídat sociální sítě, abychom znali současné trendy hraček, protože ty sociálními sítěmi často doslova lomcují a dnešní maminky to znají a touží po nich. Například loni lámaly a to i před Vánocemi rekordy v půjčování magnetické montessori stavebnice a stejně tak takzvané balanční kameny,“ popisují hračky, které loni „frčely“.

Moderní hračky ale doplňují i nestárnoucí evergreeny, jako stolní fotbal, který si na Silvestra půjčili jedni manželé na chatu, kam se sjelo čtrnáct hostů a potřebovali zabavit děti. „Vzali si fakt moc hraček a přijeli si pro ně dodávkou,“ podotýká Jana Lipovská.

V kurzu jsou i nestárnoucí kuchyňky, obchůdek a zámečnický ponk, s těmi si vyhrají i maminky s tatínky V půjčovně jsou dřevěné krásné panenky, ale u těchto hraček obě ženy zaznamenaly, že s panenkami si děti hrají na akcích, ale domů se nepůjčují. Protože panenku musí dítě spíše vlastnit, rozvíjí totiž jeho emoce. A babičky a maminky je dětem kupují.

Chtějí přidat více deskových a logických her

Co dál s dobře rozjetým nápadem? Půjčovna hraček v těchto dnech rozšířila svou nabídku o workshopy zaměřené na smyslové vnímání nazvané Smyslohrátky.

Co to je? Bábovky z bahna, polévky z vody, zvířátka a poklady zahrabané v písku, lovení hraček z vodní lázně a jiná dobrodružství atakující smysly našich dětí a náležitě také nervy a úklidové prostředky rodičů. Kdo nechce zažívat úklid doma, může si se svými dětmi přijít užít tyto „smyslohrátky“ do Půjčovny hraček. Zatímco děti mohou s nadšením propadat živlům bahna, vody a písku, jejich maminky mohou naopak atakovat své chuťové buňky třeba čerstvou kávou.

„Chceme půjčovnu také rozšířit o společenské, tedy deskové hry, a to i pro rodiče. U nás doma mám metr dvacet takových her, takže vím, že do nich sáhne člověk jen jednou za měsíc. Takhle si lidé budou moci půjčit deskovou hru u nás a pokaždé, na kterou má chuť,“ říká Kateřina.

Chtějí také více poskytovat takzvané logické hry pro jednoho, kdy dítě musí vyřešit stále větší logický problém. Takovou hrou je třeba Červená karkulka, kde dítě musí Karkulce a vlkovi nalézt cestu k babičce mezi jejím domečkem a třemi stromečky. Ta hra má pět úrovní, každá má asi dvacet zadání. A s tou poslední úrovní má práci nejen můj šestiletý syn, ale deset minut nad tím přemýšlím i já. Ale skvěle to rozvíjí u dětí logiku,“ směje se Jana Lipovská.

Některé hračky lidé nevrátí v pořádku

Ani půjčovně hraček se ale nevyhýbají všelijací hříšníci, což ale, jak smířlivě obě ženy říkají, k jejich Půjčovně hraček prostě občas patří. „Někdy se nám lidé stavebnice vrátí bez velmi důležitých částí, někdy chybí i řada dílů. Dvakrát jsme bohužel museli po zákazníkovi vyžadovat, aby si hračku odkoupili, protože ztratili díl, bez kterého už nefungovala,“ popisují.

Musí proto všechny díly vždy přepočítávat. A všechny vrácené hračky v Půjčovně hraček také důkladně kontrolují a dezinfikují. „Někdy nám také lidi nevrátí hračku, o kterou je další zájem, v termínu. A jednou nám svatebčané vrátili hračky tak špinavé, že už nešly vyprat a vyčistit,“ říkají Jana a Kateřina z unikátní ostravské Půjčovny hraček.