Nejnovější zprávy: OneHouse. Moderní, designové a úsporné domky z Ostravy Lexus v Ostravě chystá vánoční trh s Davidem Valíčkem i dárky z MasterChefa

Společnost

V ostravské zoo přišla na svět dvě mláďata poloopic komb ušatých

V expozici Noční Tanganika v ostravské zoologické zahradě se narodila dvě mláďata komb ušatých, které patří mezi poloopice a jsou příbuzné lemurů.

Přestože jsou obě mláďata zcela odkázána na péči svých matek a tráví čas v bezpečí budek, návštěvníci je mohou pozorovat díky nainstalovaným kamerám, řekla mluvčí zoologické zahrady Šárka Nováková.

Mláďata se narodila v průběhu minulého týdne a jejich matkami jsou zkušené samice, které již několik mláďat odchovaly. Mluvčí připomněla, že v přírodě rodí komby do hnízd ve stromových dutinách, kde jsou mláďata ukryta v bezpečí před případnými predátory. V zoo stromové dutiny nahrazují právě budky a mláďata v nich pobývají během prvních dnů života.

„Samice je mohou čas od času přenášet a budky střídat. Aby mohli chovatelé odchov nočních primátů pozorovat a zvířata přitom nebyla nijak rušena, byly do budek nainstalovány kamery, které vnitřní prostor nepřetržitě monitorují. Záznam z kamer je přenášen i na obrazovku v pavilonu Tanganika, takže návštěvníci ostravské zoo mají možnost sledovat, co malé komby v budkách dělají,“ vysvětlila Nováková.

Zoo Ostrava chová komby ušaté od roku 2008 a dosud se v ní podařilo odchovat 12 mláďat. Komby obývají expozici Noční Tanganika, která byla loni modernizována. Kromě úprav prostorů pro zvířata byla expozice vybavena také speciálním technickým zařízením.

Fungování celé expozice, kde panuje obrácený světelný režim, řídí počítač. Ten simuluje světelné a teplotní podmínky co nejblíže těm přírodním. Světlo se utlumuje a zesiluje postupně, tedy obdobně jako při stmívání a rozednívání. Stejně tak narůstá či klesá teplota.

Budky nočních savců během renovace byly vybaveny právě kamerami a kromě komb ušatých jsou tak sledovány například i komby Garnettovy a damani pralesní.