Nejnovější zprávy: Zájem o sdílení aut v Ostravě roste a po rozvolnění je od dubna rekordní ​Nová doba! Hosty obsluhuje robot. Dělá nepřetržitě a nechce dovolenou

Společnost

V přírodě jsou téměř vyhubená, teď se filipínská prasátka narodila v Ostravě!

​Po pěti letech se v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava rozmnožila vzácná prasata z Filipín.

Foto: Monika Vlčková

Mladý pár prasat visajánských odchovává dvě mláďata, která přišla na svět 10. července. "Pohlaví selátek zatím neznáme, nicméně obě se mají čile k světu a jejich rodiče o ně příkladně pečují," uvedla mluvčí zoo Šárka Nováková.

Rodinu prasat visajánských najdou návštěvníci v blízkosti expozice Na statku. Podobně jako mláďata jiných druhů prasat mají i tato ochranné zbarvení v podobě kontrastního pruhování srsti, které časem zmizí.

Čtěte také: Zoo Ostrava má o prázninách otevřeno až do osmi

Prase visajánské patří ve své domovině k druhům, kterým hrozí v důsledku lidské činnosti úplné vyhubení. V Červeném seznamu (IUCN Red List of Threatened Species) je zařazeno do kategorie „kriticky ohrožený“, což je poslední kategorie před kategorií „vyhubený v přírodě“.

Chov v zoologických zahradách tak sehrává klíčovou roli při záchraně druhu, protože tato prasata mají jen malý krůček k tomu, aby v budoucnu vymizela z přírody úplně.

Prase visajánské (Sus cebifrons negrinus) je endemitem Západních Visajských ostrovů. V současné době přežívá již jen na ostrovech Negros (3. největší filipínský ostrov) a Panay. Jeho přirozeným prostředím jsou deštné lesy, které však rychle mizí v důsledku přeměny krajiny zejména na zemědělskou půdu.

Kromě ztráty prostředí je jeho největší hrozbou nadměrný lov a křížení s jinými druhy prasat. V jídelníčku prasete visajánského převládají hlízy, kořínky, nejrůznější plody, ale také drobní bezobratlí živočichové.

Potravu hledá důkladným přerýváním půdy svým dlouhým a na pachy citlivým rypákem. Kypřením půdy a následným rozséváním semen v trusu společně s výživným hnojivem si vysloužil označení pralesní zahradník, čímž plní ve své domovině významnou ekologickou úlohu při obnově lesa.