Nejnovější zprávy: V Ostravě odstartuje tenisové Ostra Group Open. Vítězství obhajuje Kolář Žena v Třinci nepřežila srážku s vlakem, policisté připustili sebevraždu

Politika

Ve volbách by nyní vyhrálo ANO, koalice ODS, lidovců a TOP 09 je stabilně druhá

​Hnutí ANO 2011 premiéra Andreje Babiše se aktuálně v prosincovém měření společnosti SANEP těší přízni 27,7 % voličů.

Graf: SANEP

Oproti minulému měsíci zaznamenala tato vládní strana vaktuálním měření volebních preferencí do Poslanecké sněmovny PČR pokles o 0,2 procentních bodů.

Hnutí ANO je však i nadále jasným favoritem sněmovních voleb. Je patrné, že i přes rostoucí nesouhlas veřejnosti s některými vládními opatřeními proti šíření viru COVID-19, má hnutí Andreje Babiše stále velmi silnou voličskou podporu.

Druhou nejsilnější stranou by se nyní v hypotetických prosincových volbách do Sněmovny stalo koaliční uskupení ODS/TOP 09/KDU-ČSL se ziskem 20,1 procentních bodů, což znamená pokles o 0,4 procentních bodů oproti listopadu.

Třetí pozici by vsoučasné době obsadila Česká strana pirátská, a to se ziskem 17,5 procentních bodů. V aktuálním průzkumu si tak Piráti oproti minulému měsíci polepšili o 1,5 procent. Tato strana zaznamenává již několikrát po sobě rostoucí trend a vcelku výrazný nárůst přízně voličů.

Čtvrté místo by v hypotetických prosincových volbách získalo hnutí STAN se ziskem 8,0 procentních bodů. Hnutí STAN tak zaznamenalo oproti listopadu nárůst o pouhých 0,1 % hlasů.

Zatím se zdá, že z dalšího vznikajícího koaličního uskupení PIRÁTI/STAN má navrch právě Česká strana pirátská. Za touto skutečností může být silná a výrazná osobnost předsedy Pirátů Ivana Bartoše, kterému se daří oslovovat nové voliče.

Na pátém místě skončila SPD pod vedením Tomia Okamury se ziskem 8,1 procentních bodů, což znamená oproti listopadovému měření nárůst o 0,7 % voličské přízně. I tato strana zaznamenává v nedávné době rostoucí trend voličských preferencí.

Na šestém místě by pak skončila ČSSD. Českou stranu sociálně demokratickou by v prosinci volilo 6,7 procent voličů, což je o 0,6 % méně oproti šetření, které provedla agentura SANEP v listopadu tohoto roku.

Za poklesem může být i fakt, že role a význam Ústředního krizového štábu, který řídí předseda a ministr vnitra Jan Hamáček, pozbyl vočích veřejnosti na významu a byl upozaděn řízením a mediálními prezentacemi ministerstva zdravotnictví.

Na hraně volitelnosti, avšak se vstupenkou do Poslanecké sněmovny, se v prosinci ocitla KSČM se ziskem 5 procentních bodů, což znamená pokles o 0,5% oproti listopadu.

Do Poslanecké sněmovny ČR by se pak v aktuálním prosincovém šetření společnosti SANEP nedostaly strany a hnutí Trikolóra (2,8%) a Strana zelených (1%).