Nejnovější zprávy: Ve Vítkovicích končí osm hráčů. Odchází i Lakatoš Dva lidé se zranili při nehodě čtyřkolky. Pro jednoho musel vrtulník

Kultura

​Vesmírné turné Janáčkovy filharmonie Ostrava zahájí Šostakovičova Leningradská

Bývalé kino Vesmír, multifunkční aula Gong v Dolních Vítkovicích, městská galerie PLATO Bauhaus nebo kostel sv. Václava v Opavě - právě sem jsou zváni posluchači na program 69. koncertní sezóny Janáčkovy filharmonie Ostrava.

Dirigent Vassily Sinaisky s filharmoniky. Foto: Ivan Korč

Domovskou stanicí JFO budou však především prostory bývalého kina Vesmír. „Během léta jsme opustili stávající Dům kultury města Ostravy, se kterým je naše filharmonie spjatá po více jak 60 let. Nyní orchestr i posluchače čeká ještě větší provizorium, které má však své opodstatnění. Za pár let bychom se měli spolu s posluchači vrátit zpět do kompletně zrekonstruované budovy a nového koncertního sálu,“ sděluje ředitel JFO Jan Žemla.

Programová nabídka si po dramaturgické stránce zachovává vysoký standard i nadále. Nadcházející sezónu velkolepě zahájí 14. září v Gongu Šostakovičova Leningradská pod taktovkou šéfdirigenta JFO Vassily Sinaiského.

„Šostakovičovy symfonie jsou důležitým dokumentem doby a je z nich cítit mimo jiné jeho celoživotní vzdor vůči tehdejšímu režimu. Historie se bohužel opakuje. Jak příhodná doba ke stále aktuální situaci,“ dodává ředitel JFO Jan Žemla.

Historicky poprvé zahajuje JFO sezónu mimo společenský sál kulturního domu a Leningradskou rozezní ostravský Gong. „Díky letitým zkušenostem s koncertováním v Gongu, jsme seznámeni s úskalími a přednostmi tohoto prostoru i po akustické stránce. Během několika desítek realizovaných koncertů jsme ověřili ty nejlepší spolupracovníky ve věci technického zabezpečení. Omezíme kapacitu sálu a speciálními opatřeními snížíme dobu dozvuku tak, aby zněl orchestr maximálně přirozeně,“ dodává manažer orchestru Ondřej Daněk.

Když německá armáda obléhala za druhé světové války Leningrad, Šostakovič chtěl bojovat, ale ze zdravotních důvodů nemohl. Protestoval hudbou, zejména svou Sedmou symfonií, které se říká Leningradská, protože její druhou a třetí větu zkomponoval v obléhaném Leningradu, dříve Sankt-Petěrburgu.

„Chtěl bych ji věnovat našemu boji proti fašismu, našemu nevyhnutelnému vítězství,“ nechal se slyšet skladatel. Premiéru měla v roce 1943 v mrazivém městě, v sále s vymlácenými okny, s neustávající střelbou. Poskládat orchestr byl tehdy úkol sám pro sebe. Než hudebníci skladbu poprvé zahráli, museli najít náhradníka za jednoho hráče, který mezitím zemřel hlady… Motivace vzdorovat a nevzdat se ale byla veliká. Skladba začíná nevinně a vesele. Pak demonstruje invazi a střet dvou stran, diktátorů, který je v hlavním tématu chytře zakódován. Zdánlivá banalita tak ostře kontrastuje s vážným obsahem. Skladba má čtyři věty a patří k nejdelším dílům svého druhu.

Dílo nevypráví jen o válce. Šostakovič symfonii složil v roce 1941, kdy probíhaly stalinské čistky a „zmizelo“ i několik jeho přátel. „Hitler byl zločinec, o tom není pochyb. Ale Stalin byl taky zločinec. Nenamítám nic proti tomu, že se Sedmá symfonie nazývá Leningradská. Ale nejde v ní o blokádu. Jde o Leningrad, který zničil Stalin. A Hitler mu zasadil poslední ránu,“ uvedl Šostakovič.

Zahajovací koncert 69. sezóny JFO

14. 9. 2022 / 19:00 / Gong

Dmitrij Šostakovič Symfonie č. 7 C dur op. 60 Leningradská

Janáčkova filharmonie Ostrava

Vassily Sinaisky – dirigent