Nejnovější zprávy: Havířov ulovil další hvězdu. Po Laštůvkovi přivedl i Zavadila Nová jehňata, kůzlata či telata v expozici Na Statku, ostravská zoo vítá mláďata

Kultura

Vesmírný Janáček ve Vesmíru. Notovému archivu vévodí neobvyklá malba

​Ostravští filharmonici se přestěhovali z Domu kultury města Ostravy v létě do provizoria bývalého a kdysi populárního kina Vesmír, kde nyní koncertují a trpělivě čekají na vybudování přístavby koncertního sálu, jehož podobu navrhl americký architekt Steven Holl.

Foto: Radim Kolibík

Bývalý kinosál, kde se promítaly hlavně premiérové filmy, se proměnil po úpravách v koncertní sál a do jeho bývalé galerie pro diváky hudebníci Janáčkovy filharmonie nastěhovali svůj rozsáhlý notový archiv.

A když tuto úzkou dlouhou místnost, kde dříve seděli diváci, zaplnili stovkami partitur a prostor od sálu oddělili novou stěnou, nelíbila se jim její šedivost. A tak se rozhodli tuto stěnu na pár dní svěřit známému tvůrci originálních velkoplošných maleb, který pokryl nevzhlednou stěnu v úzkém prostoru s regály plnými složek s notami efektní nástěnnou malbou.

Janáček v přilbě astronauta na planetce Janacek

Výtvarník Nikola KHOMA Vavrous spojil ve své malbě motivy vlnících se not, skladatele Leoše Janáčka v přilbě astronauta, ale také povrch opravdu ve vesmíru existující planetky Janacek, pojmenované po slavném českém skladateli v roce 1974. V meziprostoru planety nesmí také chybět vesmírná základna, která nápadně připomíná právě „kosmickou“ podobu Hollova koncertního sálu, už dnes obdivovanou řadou jeho kolegů architektů.

Ač svou malbu autor Nikola KHOMA Vavrous včera dokončil a předal filharmonikům, bude se čas od času „měnit“. Malbu za stěnou si totiž filharmonici nechtějí nechat jen pro sebe a do notového archivu se rozhodli zvát i některé hosty JFO.

„Oslovení sólisté, dirigenti a obecně umělci, spolupracující s naší filharmonií, budou moci zanechat na malbě a tedy i ve vesmíru svou vlastní stopu tím, že se třeba do namalovaných notových záznamů podepíší nebo tam něco dopíší,“ říká Michaela Dvořáková.

Na malbě je i kráter, poblíž kterého dopadla sonda Messenger

„Celý Janáček je prostě ve Vesmíru,“ řekl Nikola KHOMA Vavrous, když předával po několika dnech práce svou malbu filharmonii. „Byly tu jen sádrokartonové desky, tak jsme se rozhodli je trošku vyšperkovat, ať to tady mají holky v notovém archivu pěkné.“

Kromě planetky Janacek tvůrce velkoplošných maleb ztvárnil na malbě i kráter Janáček, který se nachází na planetě Merkur v oblasti nazvané Suisei Planitia. Ten má průměr 47 kilometrů, je pojmenovaný po českém hudebním skladateli a 30. dubna 2015 nedaleko něj dopadla po vyčerpání paliva americká sonda Messenger.

„Všechno jsme takto propojili a jak je vidět, astronaut Janáček přistál v moři not. Částečně jsme to i starými notovými záznamy, které už se nepoužívají, vytapetovali. Právě na nich se budou moci hosté z řad sólistů nebo dirigentů podepsat nebo dopsat třeba své vlastní notové záznamy,“ usmívá se autor velkoplošné malby.

První bude moci malbu doplnit představitelka Špinarky

Nejen dámy pracující v notovém archivu jsou s originální malbou Nikoly KHOMA Vavrouse spokojeny. „Nikola dal svou malbou notovému archivu zcela jiný rozměr,“ říká Michaela Dvořáková z oddělení PR a komunikace projektu koncertního sálu a JFO.

Michaela Dvořáková dodává, že než se Janáčkova filharmonie Ostrava možná už v roce 2027 přestěhuje do adekvátních prostor nového sálu, bude se zaměstnancům notového archivu Janě Chomoucké, Kateřině Bendové i Vladimíru Klímovi v tak zkrášleném archivu skvěle pracovat.

Už prvním hostem, který bude moci tuto novou malbu v notovém archivu doplnit, bude ve čtvrtek 1. prosince úspěšná hlavní představitelka „Špinarky“ Markéta Matulová, která bude moderovat čtvrteční koncert, na němž v podání filharmoniků zazní skladby našeho raného dětství v podání dětských kolotočů, hracích skříněk, hudebních hraček. Třeba Mozartova Malá noční hudba a Beethovenova Pro Elišku, ale třeba i Bedřicha Smetany, Mozarta či Čajkovského.

Notový archiv skrývá už přes 2 300 složek, jednička ale chybí

Notový archiv, v němž se po přestěhování dva lidé v uličkách mezi regály těžce míjí, skrývá přes dva tisíce tři sta složek s partiturami skladeb pro jednotlivé koncerty. Noty se do archivu ukládají už od začátku existence ostravské filharmonie, tedy od roku 1954. Jako zajímavost pracovnice a zároveň členky filharmonie Jana Chomoucká a Kateřina Bendová prozradily, že složka číslo jedna chybí. A neví se, co obsahovala. Některé notové záznamy se totiž zničily při katastrofální povodni v roce 1997.

„Máme však poměrně rozsáhlý archiv koncertů Leoše Janáčka a třeba i Antonína Dvořáka, který se u nás hraje velmi často. A pak máme hodně v archivu partitury klasických symfonií. Beethovena, Mozarta nebo Haydna. Notové záznamy koncertů rozepsané pro všechny nástroje pro příslušný koncert vždy vyhledáme a přichystáme,“ říká Jana Chomoucká, která hraje ve filharmonii na lesní roh, Kateřina Bendová je harfistka.

Malba se oběma členkám filharmonie líbí. „Malbou jsme chtěli dát vědět, že provizorium a tuto naši vesmírnou misi ve Vesmíru do výstavby nového sálu vydržíme, a že i takové provizorium může vypadat hezky. I když je to opravdu jen provizorium,“ shodují se členky ostravské filharmonie.

Fotogalerie

Autor: Radim Kolibík