Nejnovější zprávy: Reportáž z noční razie v ostravských tramvajích. Někdy jde o zdraví V ostravské zoo se daří vzácným papouškům. Už jste viděli jejich mláďata?

Proměny kraje

Větší komfort pro maminky s dětmi. Metylovická léčebna má krásně zrekonstruované podkroví

​Podkrovní patro Odborného léčebného ústavu Metylovice se dočkalo kompletní rekonstrukce. Díky ní mají maminky s dětmi k dispozici pět prostorných pokojů i relaxační zónu.

Metylovická léčebna nabízí následnou péči až 700 dětem ročně. Foto: Moravskoslezský kraj

Investice si vyžádala přes 13 milionů korun, s téměř desetiprocentní spoluúčastí léčebny pokryl náklady ze svého rozpočtu Moravskoslezský kraj, který odborný ústav zřizuje.

„Kromě nemocnic na území regionu a Zdravotní záchranné služby Moravskoslezský kraj zřizuje i další zdravotnická zařízení. Kromě jablunkovského sanatoria pod kraj spadá i léčebna v Metylovicích, kde se děti zotavují po závažnějších respiračních či neurologických onemocněních, ústav pečuje i o děti, které trápí například skolióza páteře nebo obezita," uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

V léčebně se rehabilitují hlavně děti do 18 let, ty nejmenší do šesti let mají nárok na doprovod jednoho z rodičů. Kraj jako zřizovatel postupně investuje do všech svých zdravotnických zařízení. Jsem rád, že jsme mohli léčbu zpříjemnit také klientům v Metylovicích,“ řekl Vondrák a doplnil, že si rekonstrukce podkroví vyžádala investici ve výši 13,2 milionu korun. Léčebný ústav uhradil milion korun, zbytek šel z rozpočtu Moravskoslezského kraje. Práce začaly na konci ledna tohoto roku a první klienti se do zrekonstruovaného patra nastěhovali koncem letních prázdnin. Zhotovitelem byla společnost S-O-D Holding.

V podkroví bylo pět pokojů i před rekonstrukcí, byly ovšem stísněné, jejich obyvatelům nenabízely potřebný prostor a pohodlí. „Zásahem do střechy, tedy uznáním krovů, a dalšími stavebními úpravami se podařilo našim klientům nabídnout větší prostor i komfort. V pěti nově zařízených pokojích je celkem 16 lůžek, každý z pokojů má své sociální zařízení. Dva krajní pokoje jsou větší než ty ostatní, takže jsou ideální pro sourozenecké dvojice nebo třeba i trojice. V patře přibyla také relaxační zóna, kde si mohou děti s maminkami pohrát a trávit čas s ostatními klienty. Je to další zvýšení kvality následné péče o děti, kterou naše zařízení zajišťuje,“ řekl ředitel Odborného léčebného ústavu Metylovice Radim Dudek s tím, že metylovická léčebna nabízí následnou péči až 700 dětem ročně.