Nejnovější zprávy: Reportáž: Podívejte se, jak vzniká moderní tramvajová trať v Ostravě Dlužíte peníze za černou jízdu? Dopravní podnik Ostrava nabízí řešení pro všechny neplatiče

Kultura

Začíná Festival v ulicích! Do Poruby vtrhnou muzikanti, akrobati, performeři i herci

Festival v ulicích s podtitulem Art & Life v centru Poruby začne v pátek 24. června večerním koncertem kapely Nedivoč ve 20 hodin.

MansterVille - Propane Punk Show. Foto: Krzystof Mazur

Festivalový rej však v pátek odstartuje už v 18 hodin a v 19 hodin se uskuteční oficiální zahájení tohoto bohatého festivalu pouličního umění. Ten poprvé v Ostravě hostí ostravský obvod Poruba a její živá Hlavní třída, včetně Alšova náměstí a několika k ní přilehlých dvorů.

V pátek večer, zhruba od 20.45 hodin, vystoupí po kapele Nedivoč ještě francouzská formace Entr'Act, která kloubí středověkou hudbu a akrobacii.

V sobotu a v neděli pak festival ovládne prostranství velké části Hlavní třídy a jejího okolí vždy už od 11 hodin. Vstup na festival a veškerý program, který je podle pořadatelů určený široké veřejnosti včetně rodin s dětmi, je zdarma.

Mýtické masky, ohňová show, bubeníci

Návštěvníci se mohou těšit na opravdu spoustu účinkujících. Na festival nejen pouličního umění, který se do loňska konal v centru Ostravy, přijedou hudebníci, akrobaté a pouliční performeři z celého světa. Z Argentiny, Austrálie, České republiky, Konga, Filipín, Francie, Itálie, Japonska, Kanady, Německa, Senegalu a Španělska.

Návštěvníci uvidí například obří loutky, lunapark, ohňovou show Propan Punk Fire Show, středověkou akrobatickou show, mytické masky, Legendu o Světle, Robot Street show, bubeníky, dechový orchestr, pouliční hudební busking či divadla pro děti.

Součástí Festivalu v ulicích se stane i vinný, čajový a dýmařský festival, design zóna, Sdílko - market řemesel, Africká zóna, food zóna, zábavné partnerské zóny, i interaktivní program neziskových organizací, spolků a vysokých škol.

Pouliční umění od hudby po divadlo, artisty a tanec

Festival v ulicích s podtitulem Art & Life proběhne v části Hlavní třídy od kruhového objezdu po ulici 17. listopadu a na některých přilehlých dvorcích. „Poruba nám nabízí zcela nové příležitosti a věřím, že letošní festival bude i díky atmosféře, kterou Hlavní třída má, zcela výjimečný,“ říká ředitelka festivalu Petra Hradilová.

Dodává, že lidé se mohou těšit na pouliční umění ve všech jeho podobách. „Od hudby přes divadlo, artisty až po tanec. Stejnou pozornost věnujeme i nejrůznějším workshopům, představování neziskovek a prezentaci univerzit. Součástí bude i velmi bohatá nabídka jídla a pití. Naším cílem je bořit bariéry mezi umělcem a diváky a nabídnout lidem ojedinělý zážitek,“ dodává Petra Hradilová.

Deset scén, hudba ze slunných pláží Kanárů, world music

Bohatý kulturní program se odbude na celkem deseti scénách téměř po celé délce Hlavní třídy. Některé festivalové koncerty návštěvníky letos přenesou na slunné pláže Kanárských ostrovů, protože na festivalu vystoupí pětice španělských kapel Hirahi Afonso, Alba Gil, Pablo Queu, Olga Cerpa & Mestisay a Lemes, Infante & Colina trío.

World music dalších kontinentů předvede kanadský instrumentalista Aysanabee a o velkolepý energií nabitý závěr nedělního programu se postará australské kytarové duo Opal Ocean.

Vystoupí i „naši“, orchestr VŠB-TUO, Ty kráso či Biograph

Kromě hudby z celého světa se na festivalu představí také místní hudebníci jako například dechový orchestr VŠB - TUO s programem Ostrava POPS nebo vítězové největší hudební soutěže kapel Skutečná liga. Nároží u Dukly rozezní a možná i roztančí lokální hudební buskeři Niké Vopálecká, Ty kráso, VLNA, Biograph a mnoho dalších.

O celém víkendu si přijdou na své také milovníci divadla. Novocirkusoví Žongléros Ansámbl vezmou malé i velké do pohádkového světa během představení Hvězdář a Legenda o Světle. Francouzská skupina Entr’Act v úchvatných mýtických kostýmech už v pátek promění porubské ulice v krajinu fantazie a předvede středověkou akrobatickou show s dobovým koncertem.

Nebude chybět ani oblíbená Propan Punk fire-show - velkolepý závěr sobotního dne s dechberoucí akrobacií na obřích kolech. Nedělní odpoledne bude patřit tradičním obřím loutkám s divadelním putováním světem zvířat, během kterého se spolu s loutkami stanou návštěvníci nezbytnou součástí této Bajky.

Průvody, senegalské tance, buskeři z dalekých koutů světa

K umění v ulicích neodmyslitelně patří takzvaný busking, tedy pouliční umělci všech žánrů. „Proto jsme do Ostravy pozvali ty nejlepší buskery z Evropy, Kanady, Japonska, Argentiny či Austrálie, aby vám předvedli své pouliční hudební, žonglérské, akrobatické i kouzelnické kousky,” říká Petra Hradilová.

Ulice Poruby oživí také senegalské tance a několik průvodů, například v sobotu průvod žonglérů a chodců na chůdách zahájí program denního lunaparku MansterVille.

Víkendový program nabídne samozřejmě bohaté vyžití pro děti. Kromě divadelních pohádek, soutěží, workshopů v křeččích kolech a sobotního dětského jarmarku, ovládne celý kruhový objezd dětský lunapark MansterVille plný iluzí a atrakcí. V Africké zóně pak budou moci rodiče i děti přiložit ruku k dílu a podílet se s Robot Guyem z Konga na společné výrobě robota.

Africká zóna, Design zóna, Sdílko, dýmkařský festival

Africká zóna bude celý víkend nabízet tradiční pokrmy, trhy, řemesla i umění, Design zóna bude plná originálních výrobků českých tvůrců, oblíbené Sdílko představí tradiční česká řemesla.

A Dýmkařský a čajový festival, to bude ideální místo pro chvíli odpočinku při tak nabitém programu. Energii budou návštěvníci moci doplnit také ve Food zóně plné festivalových dobrot, na Vinném festivalu či v Chill-out zónách.

Tak co, přijdete? Více informací o programu najdete na adrese https://www.artandlifeostrava.cz/.