Nejnovější zprávy: Na přejezdu u Třince začne provoz automatického systému postihování přestupků Deník uprchlice. Setkání s rodinou! Ale jak slavit, když umírají lidé?

Společnost

Známe program ostravských Vánoc. Máme se na co těšit!

​V pravé poledne lesníci Ostravských městských lesů usadili uprostřed ostravského Masarykova náměstí letošní vánoční strom. Měří jedenáct metrů a daroval jej majitel z Žermanic, který však chce zůstat v anonymitě.

Foto: Petr Broulík

Živý smrk omorika už mu působil komplikace, ohrožoval jeho majetek a vrůstal do rozvodné sítě elektrického napětí. Proto se majitel rozhodl smrk v Žermanicích nechat odstranit a daroval ho Ostravě. Jeho krásný strom udělá až do Nového roku radost tisícům obyvatel a návštěvníků Ostravy.

Pracovníci technických služeb ozdobí strom zítra, tedy ve čtvrtek. „Všechny žárovky, které budou na vánočním stromě zářit, jsou úsporné ledky. Další výzdoba vánočního stromu má podobu téměř 1,5 kilometru světelných řetězů a stovky baněk v několika velikostech. Vizuál Ostravských Vánoc, signifikantní hvězdu, strom a vánoční prasátko, pak bude na stromě odrážet 130 kusů speciálně pro naše potřeby vyrobených ozdob ve zlaté barvě,“ prozrazuje Miriam Lehocká, obchodní ředitelka společnosti Černá louka.

Strom se rozsvítí v sobotu večer, na noc vždy zhasne

Slavnostní rozsvícení vánočního stromu budou moci obyvatelé Ostravy živě sledovat v sobotu 26. listopadu a akci doprovodí první den letošního předvánočního programu, který začíná už v 17 hodin. „Na Hlavní scéně vystoupí děti z Mateřské školy Dvořákova, následovat bude Dream Show k rozsvícení, kterou připravil Cirkus Trochu Jinak. Program uzavře vystoupení Tomáše Savky s BigBandem Národního divadla moravskoslezského,“ doplňuje za organizátory Jan Šumbera.

Z důvodu panující energetické situace bude letos strom v nočních hodinách zhasnutý, zhasne vždy o půlnoci a rozsvítí se ráno v pět hodin. „Nepředstavuje to žádné významné finanční úspory, jde spíše o symbolické hledisko,“ říkají pořadatelé.

Vyhlídkové kolo bude mít kabinku pro hendikepované

Primátor Tomáš Macura dnes vzpomenul na to, že loni akce, prodejní trhy a program na Masarykově náměstí pokazila vládní opatření proti šíření covidu. „Letos by vše mělo být v pořádku,“ řekl primátor. Připomněl některé novinky. „Vyhlídkové kolo se na Masarykově náměstí už staví a my jsme vyslyšeli připomínky, že se na vyhlídkovém kole nemohou svézt hendikepovaní obyvatelé. Proto letošní novinkou je i kabinka pro tyto zájemce,“ řekl primátor.

Tomáš Macura dodal, že také letošní „logo“ Ostravských vánoc, ona hvězda z armatur, bude letos na Masarykově náměstí i fyzicky. „Měří dva a půl metru, vyrobila ji přesně podle vizuálu firma HSF System a lidé se s ní budou moci i vyfotit,“ řekl primátor Ostravy.

Novinkami letošních Ostravských Vánoc bude rozšíření vánočních scén o jednu novou, kterou bude Řemeslná scéna v Husově sadu. Doprovodí hlavní scénu na Masarykově náměstí a Klubová scéna doplní Vánoční kluziště na náměstí Dr. Edvarda Beneše. O program na této scéně se postarají ostravské hudební kluby.

Program pro rodiny s dětmi ovládne Dětskou scénu na Jiráskově náměstí a instalaci obřího vánočního dárku se sáňkami a obrovskou baňkou na Prokešově náměstí doprovodí Umělecká scéna. Je dlužno podotknout, že kontroverzní obří instalaci před Novou radnicí, která už podruhé ukryje na Vánoce a Silvestra kašnu s Ikarem, letos doplní zvláštní osvětlení. Po dobu jeho efektů bude pouliční osvětlení Prokešova náměstí vypnuto.

Kafrárna, Pokáč, Chodúr, Brzobohatý i zahraniční kapely od Colours

Scéna na Hlavním náměstí u trhů a vánočního stromu bude letos tematická. „Vždy v úterý potěšíme milovníky vaření kuchařskými show v doprovodu cimbálovky. Středy budou mít podobu talk show Kafrárna Petra Kubaly, který bude mít vždy zajímavé hosty, třeba Petra Jablonského nebo Markétu Hrubešovou. Čtvrtky budou patřit zahraničním kapelám, které vybrali organizátoři festivalu Colours of Ostrava. Nejprve zahrají polští Volosi, poté za týden balkánská Al Jawala, další čtvrtek skotští Talisk, a dva dny před Štědrým dnem slovenští Varkocs.

Každá adventní neděle nabídne extra koncert nebo hvězdu. Ta první bude ve znamení koncertu Ostrava zpívá gospel, hostem další bude Pokáč, třetí adventní neděli vystoupí Ondřej G. Brzobohatý a 18. prosince bude hlavní hvězdou ostravský Martin Chodúr.

Někteří stánkaři zvažují zůstat i přes svátky, budou vratné kelímky

Programletošních Ostravských Vánoc skončí 23. prosince, ale už nyní někteří stánkaři zvažují, že budou mít otevřeno i přes sváteční dny, takže bude možno si dát u vánočního stromu i na Štědrý den či další vánoční dny třeba punč. Také Vánoční kluziště bude fungovat i mezi svátky až do 1. ledna. Vyhlídkové kolo bude v provozu dokonce až do 2. ledna, jen na Štědrý den bude mimo provoz.

Zajímavým experimentem bude, že letošní Ostravské Vánoce budou i „bezodpadové“. Organizátoři objednali několik desítek tisíc vratných kelímků na horké nápoje o objemu dvě deci, které bude možno za zálohu 50 korun všude u stánků získat a poté vrátit. Kelímky využívají vizuál Ostravských Vánoc a tak možná někomu poslouží jako zajímavý suvenýr.

Náměstkyně primátora pro investice Zuzana Bajgarová dnes řekla, že letošní Ostravské Vánoce vyjdou město na 15 milionů korun, což je o jeden milion více než ty loňské. „Tři miliony by si měly akce na sebe vydělat,“ řekla náměstkyně.