Nejnovější zprávy: Řidič nerespektoval zákaz vjezdu, s autem se zřítil do trhliny mostu Muže uvěznila voda v kamionu, nemohl se dostat ven

Společnost

Fotoklub oživí výročí 750 let Frýdku-Místku výstavou fotek města

Frýdek-Místek letos slaví výročí 750 let od svého vzniku. Při této příležitosti se uskuteční mimo jiné i výstava fotografií, jejíž kolekci dali dohromady členové Fotoklubu Art Collegium Frýdek-Místek.

Vzhledem k tomu, že nepůjde o autorskou výstavu jednoho fotografa, budou v květnu v Národním domě a v Nové scéně Vlast k vidění různé pohledy na město ležící na březích Ostravice.

„Ve Frýdku-Místku jsem se narodil a žiji v něm dodnes. Fotografuji jej od patnácti let. V minulosti jsem se soustředil hlavně na sportovní události, ale fotil jsem například i život ve Slezanu, když byl ještě vyhlášeným podnikem v oblasti textilnictví,“ uvedl Miroslav Holinka, který v minulosti frýdecko-místecký fotoklub vedl jako jeho předseda.

Ten současný, Miroslav Žiška, se snaží na svých fotografiích zachytit neopakovatelnost okamžiku v daném místě (tady a teď).

Ve fotoklubu působí také autoři, kteří se soustředí především na reportáž. Kupříkladu Jan Smekal jako fotoreportér MF Dnes a týdeníku 5plus2 dokumentuje zásadní dění. Od politického, přes kulturní až po sportovní.

„Při výběru fotek na výstavu jsem se zaměřil na to, aby snímky přiměly přihlížející se u nich alespoň na chvíli zastavit a třeba se nad nimi i trochu zamyslet,“ přiblížil Jan Smekal.

„Na výstavě tak budou fotografie dokumentující bourání víceúčelové sportovní haly, kterou mnoho lidí považovalo za dominantu města, dále snímky z Mezinárodního folklorního festivalu, na který jezdí soubory z celého světa nebo fotky z návštěvy prezidenta Miloše Zemana,“ nastínil Smekal.

Ve frýdecko-místeckém fotoklubu působí ještě jeden fotograf, který spolupracuje s médii. A sice Vladimír Pryček spolupracující s ČTK. „Fotím především život jako takový. S trochou nadsázky se dá říct, že všechno, co denně potkávám a co mě obklopuje,“ popsal Vladimír Pryček.

Andrea Filipcová se dlouhodobě zaměřuje především na focení krajiny, zejména na Olešné, která ji láká svou různorodostí. „Poslední dobou koketuji s fotografováním dokumentu, kdy při procházení městem pořizuji zajímavé snímky,“ řekla.

Jarmila Špetíková zase ve svých fotografiích zachycuje především reportáž spojenou s architekturou domů v Hluboké ulici ve Frýdku a na náměstí Svobody v Místku.

„Dále pak detail kostela Svatého Jakuba na Farním náměstí v období vánočních svátků a informační tabuli v blízkosti stadionu Slezanu. I když má toto město dlouhou historii, vnímám jej jako pulzující a sportovní,“ řekla fotografka.

To Gabriela Pachová nosí fotoaparát v kabelce, aby mohla fotit při svých toulkách po Frýdku-Místku a jeho okolí.

„Dělám fotky, abychom se na ně mohli po čase dívat a vzpomínat na místa, město, stromy. V tu chvíli se mé fotografie stávají citovou interpretací nejen pro mě, ale i pro nás všechny, kdo žijeme v našem městě,“ vylíčila.

Jiří Kluska je pověstný svým subjektivním dokumentem. Na výstavě budou k vidění také fotografie Luboše Myslikovjana, který ve Frýdku-Místku vyrůstal a dnes se do něj s fotoaparátem občas vrátí.

Vernisáž výstavy se uskuteční ve čtvrtek 4. května v 17 hodin v Národním domě ve Frýdku-Místku.