Nejnovější zprávy: Šla si zaplavat, pak došlo k tragédii. V Hlučínském jezeře se v sobotu utopila žena V Žermanické přehradě se topil pětiletý chlapec, propadl nafukovacím kruhem

Politika

Vondrák rezignoval, novým hejtmanem Moravskoslezského kraje je Krkoška

Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (zvolen za ANO) rezignoval na svou funkci. Hrozilo mu, že ho dnes zastupitelstvo odvolá. Novým hejtmanem zastupitelé zvolili náměstka pro regionální rozvoj a turistický ruch Jana Krkošku (ANO).

Nový hejtman Moravskoslezského kraje Jan Krkoška. Foto: Vladimír Pryček

Vondrák spolu s tehdejším ostravským primátorem Tomášem Macurou (tehdy ANO) podpořil v prezidentské volbě Petra Pavla proti svému stranickému šéfovi Andreji Babišovi. Později Vondrák vystoupil z ANO.

.

Své rozhodnutí odejít z čela kraje oznámil na začátku jednání krajského zastupitelstva. Vondrák opustil hnutí ANO, které kritizoval, v únoru. Hejtman ale po svém odchodu z hnutí doufal, že v čele kraje zůstane až do konce funkčního období. Krajské volby se konají příští rok.

Čtyřiašedesátiletý hejtman a poslanec Vondrák v únoru opustil nejen hnutí, ale i poslanecký klub ANO. Pozici hejtmana zastával od roku 2016. Ještě před posledním březnovým zasedáním zastupitelstva ho klub krajských zastupitelů hnutí ANO podpořil a Vondrák zůstával v čele kraje. Na tehdejším jednání zastupitelstva nepadl žádný návrh na jeho odchod z funkce. V květnu byl Vondrák odvolán z čela sněmovního školského výboru.

Ještě počátkem minulého týdne předseda krajského klubu hnutí ANO Josef Bělica popíral, že by se klub na svém jednání zabýval otázkou Vondrákova odchodu z čela kraje. Někteří zastupitelé však posléze hovořili o tom, že se otázka podpory Vondrákovi na jednání klubu řešila, ale jeho odchod tehdy nepodpořila dostatečně silná většina. Před dnešním jednáním krajských zastupitelů se začalo mluvit o návrhu na Vondrákovo odvolání a obměně v čele kraje.

V kraji po volbách utvořilo koalici ANO, ODS kandidující společně s TOP 09, KDU-ČSL a ČSSD. V pětašedesátičlenném zastupitelstvu měla koalice po volbách převahu 46 hlasů, tedy poměrně silnou většinu. Kolik hlasů nyní koalice má, není zatím zcela jasné. Vondrák dnes rezignoval. Už minulý týden krajský klub hnutí ANO vyloučil ze svých řad zastupitele Kateřinu Šebestovou a Ondřeje Němečka, kteří coby ostravští zastupitelé podporovali Macuru a už dříve opustili i ostravský klub zastupitelů hnutí ANO. Podle informací ČTK zůstalo v krajském zastupitelském klubu ANO 19 zastupitelů.

Po volbách získalo hnutí ANO 24 mandátů. ODS obsadila deset míst, lidovci sedm a ČSSD pět. V opozici skončili Piráti s devíti mandáty, komunisté se čtyřmi místy a SPD, která po volbách měla šest křesel, ale pět zastupitelů je nyní bez politické příslušnosti.

Nového hejtmana Krkošku podpořilo 44 zastupitelů, proti jich bylo pět a hlasování se zdrželo 13 zastupitelů. Krkoška se stal krajským zastupitelem stejně jako Vondrák v roce 2016. Už v prvním funkčním období se stal náměstkem a staral se o regionální rozvoj a turistický ruch, náměstkem zůstal i po volbách v roce 2020 a na starosti měl stejný resort. Krkoška v minulosti působil jako obchodní ředitel, byl také místostarostou Krnova na Bruntálsku a dosud je v Krnově členem rady města. Je rovněž předsedou Rady pro cestovní ruch Euroregionu Praděd.

Krkoška po zvolení poděkoval Vondrákovi. Řekl, že pod jeho vedením se kraj dynamicky posunul. Nový hejtman připomněl, že po boku Vondráka prožil sedm let, ale před časem se politicky názorově rozešli. "Jeho práce si ale nesmírně vážím a tato situace je nelehká," uvedl Krkoška, který zvolení hejtmanem vnímá jako závazek vůči občanům. Dodal, že je týmovým hráčem a je připraven se dál soustředit na priority koaličního programu. Novou náměstkyní místo Krkošky zastupitelé zvolili Šárku Šimoňákovou (ANO).