Nejnovější zprávy: Mladá žena ztratila během hokejového MS před arénou dvě malé děti, policisté je našli Sedmatřicetiletá žena na motorce se srazila s autem, utrpěla vážná zranění

Společnost

Do Bílovce v sobotu přijede císař František Josef II. Na zámku zahájí sezonu

Víte, kolik suknic musela obléci rokoková šlechtična? Víte, že dvanáct bíloveckých rodáků získalo šlechtický titul? Není mezi nimi váš předek a příbuzný? A viděli jste už někdy na živo císařpána Františka Josefa II.?

Foto: se souhlasem Zámku Bílovec

Že ne? Tak navštivte v sobotu odpoledne Bílovec a bílovecký zámek. Ve 14 hodin totiž vstoupí zámek v Bílovci do své nové sezony. A právě kvůli tomu ho navštíví císař Josef II.! Návštěvníky pobaví i skupina Šáruš History Fashion nebo ochotnický divadelní soubor Odřivous, kteří budou provázet probouzení zámeckých komnat.

Organizátoři připravili také vernisáž výstavy, která připomene slavné bílovecké rodáky, představí i nové reprodukce historických olejomaleb. Kdo chce objevit další reprodukce původních olejomaleb rakousko-uherského mistra, Friedricha von Amerling, měl by navštívit rodovou obrazárnu. Výstava Bílovečtí s erbem v ní připomene dvanáct bíloveckých rodáků, kteří získali od 18. do počátku 20. století za přínos vědě, lékařství, strojírenství, vojenství, umění, divadlu a školství šlechtický titul.

Bil se udatně s Francouzi, poté i s Prusy

Patřil mezi ně například Rudolf Feik, který v řadách rakouské armády sloužil jako mladý šikovatel. Světlo světa spatřil na Silvestra roku 1832 v Radotíně, který je dnes součástí Bílovce. Právě v Bílovci vychodil školu a poté se učil pozlacovačem. Jenže řemeslo to nebylo to „pravé“, a tak mladý pán vstoupil v Opavě do C. a K. pěšího pluku Nr. 1.

Vyznamenal se poprvé za příkladné hrdinství v bitvě u Magenty v červnu roku 1859, když Napoleonovi vojáci ve dvou místech překročili řeku Ticicno. Mladý šikovatel Feik se tehdy ukryl za hrází, když se Francouzi ocitli tak třicet metrů před ním. Střílel z pušky i pistole a setnul jednoho vojáka šavlí, dokud nepadl do zajetí. Teprve poté si uvědomil, že v jeho vojenském kabátě svítí pět děr od nepřátelských kuli, ale on sám je jako zázrakem nezraněn.

Ke „svým" se dostane až v září roku 1859. O sedm let později 27. června 1866 v krvavé bitvě u Trutnova, již v hodnosti nadporučíka, opět šel svým vojákům příkladem. Jenže tentokrát ho kulka z pruské pušky stráží zasáhla a srazila k zemi.

V letech 1872-1876 se vrátil do Opavy jako zásobovací důstojník. Po absolvování kurzu pro štábní důstojníky ve Vídní odjel do Mostar, kde se 19. září 1877oženil s Angličankou Emilii Horton. Z neklidné Bosny je novopečený major Feik na počátku května roku 1887 převelen do podstatně klidnější Kroměříže, jako velitel C. a K. záložního praporu.

Nejvyšší pocty se však major Rudolf Feik dočkal 21. března 1890 kdy rodáka z Radotína císař František Josef 1. povýšil do šlechtického stavu s přídomkem von „Erlenthal“.

Součástí zahájení turistické sezony v Bílovci bude také v sobotu 4. května ve 14 hodin vernisáž výstavy v Galerii Moritz, kde se představí sochy, plastiky a grafiky Libora Hřivnáče a Pavla Charouska.